Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi


Wikipedia, fot. Piastu

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zostało utworzone w roku 1959. Jest ono placówką samorządową, która zajmuje się gromadzeniem, opracowaniem i udostępnianiem zbiorów dotyczących tradycji niepodległościowych, ze szczególnym uwzględnieniem tychże tradycji w Łodzi i regionie. Muzeum posiada takie oddziały jak:

  • Oddział Martyrologii "Radogoszcz" - mieści się przy ulicy Zgierskiej 147, zajmuje się on historią niemieckiej okupacji w latach 1939-1945 w Łodzi i całym okręgu łódzkim, można obejrzeć tu takie wystawy stałe jak "Radogoszcz 1939-1945" oraz "Łódź i Ziemia Łódzka w latach wojny i okupacji 1939-1945"
  • Oddział "Stacja Radegast" - mieści się przy alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto. Do oddziału tego zalicza się także Kuźnia Romów, która jest niedużą ekspozycją znajdującą się na obszarze byłego obozu cygańskiego
  • Oddział Sił Powietrznych - obecnie jest w organizacji, mieści się przy ulicy Pienistej 74

Omawiane muzeum dzięki Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego w Łodzi działającemu w latach 1959-1990 dysponuje bogatym unikatowym zbiorem licznych fotografii, dokumentów oraz eksponatów z zakresu sztuki takich jak grafiki, obrazy i rzeźby z czasów PRL-u. Plany utworzenia muzeum powstały już w roku 1947. Wówczas planowano utworzyć Muzeum Robotnicze, jednak nie doszło do tego, pomimo, iż na muzeum przeznaczony był już budynek. Do tematu muzeum powrócono w drugiej połowie lat 50. ubiegłego wieku i była to inicjatywa grupy łódzkich weteranów ruchu robotniczego i pracowników Referatu Historii Partii Komitetu Łódzkiego PZPR. Ostatecznie muzeum powstało w roku 1959 jako wspomniane już Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego w Łodzi. Muzeum zostało uroczyście otwarte w roku 1960 po kapitalnym remoncie. Ostatecznie zakres działalności omawianego muzeum oraz jego obecna nazwa ukształtowały się w roku 1990.

Jeśli chodzi o sam budynek muzeum jest to dawny budynek więzienny, który powstał w latach 1883-1885. Mieści się on przy ulicy Gdańskiej (dawniej była to ulica Długa). Jako więzienie obiekt funkcjonował zarówno w czasie pierwszej jak i drugiej wojny światowej oraz w czasie międzywojnia. W czasie drugiej wojny światowej i po niej do roku 1953 funkcjonował jako więzienie dla kobiet. Kiedy zlikwidowano więzienie, urządzono tam Wojewódzką Szkołę Milicji Obywatelskiej, zaś po likwidacji szkoły budynek został przeznaczony na cele muzealne. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.

 

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Adres:
90-706 Łódź
Gdańska 13
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail