Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły w Świątnikach Górnych

Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły w Świątnikach Górnych zostało utworzone w roku 2001, ale jego historia jest znacznie dłuższa i sięga 1893 roku, wówczas bowiem powstało muzeum, które nosiło miano Muzeum Rzemiosła Ślusarskiego. Historia pierwszego muzeum zaczyna się jeszcze kilka lat wcześniej, gdy w roku 1888 rząd austriacki zadecydował o utworzeniu Cesarsko-Królewskiej Szkoły Ślusarskiej w Świątnikach Górnych. Powodem tejże decyzji był niezwykle szybki rozwój świątnickiego rzemiosła. Na dyrektora placówki wybrano inżyniera Kazimierza Bruchnalskiego, który był ogromnym fascynatem tradycji i historii miejscowości, jaką są Świątniki Górne i to dzięki niemu powstało muzeum. Placówka funkcjonowała aż do wybuchu drugiej wojny światowej w roku 1939. Kiedy rozpoczęła się wojna władze niemieckie nakazały zamknięcie muzeum, zaś większość zbiorów została wywieziona do Rzeszy. Bardzo niewiele eksponatów udało się uratować, czego dokonali mieszkańcy miejscowości.

Na utworzenie kolejnego muzeum Świątniki Górne musiały czekać dość długo, bowiem dopiero w roku 1970 dzięki inicjatywie Marcina Mikuły została zorganizowana Izba Regionalna. Umieszczono ją w budynku spółdzielni "Przyszłość". Marcin Mikuła przez wiele lat pieczołowicie gromadził liczne zbiory, które miały związek z kulturą i historią regionu. We wspomnianym 2001 roku Urząd Miasta w Świątnikach Górnych zadecydował o stworzeniu Muzeum, a jego siedzibą stał się historyczny budynek Szkoły Ślusarskiej. W muzeum znajdziemy wspaniałą kolekcję zabytkowych kłódek, eksponatów mających związek z etnografią regionu, narzędzi ślusarskich i dział dokumentów.

Muzeum od 2009 roku oferuje ciekawe ścieżki edukacyjne w ramach projektu "Muzeobranie dla Szkół". Chętni mogą zdecydować się na takie tematy zajęć jak:

  • Kłódkarstwo i ślusarstwo
  • Husaria i płatnerstwo świątnickie
  • Historia świątników katedry wawelskiej

Są to zajęcia zorganizowane dla szkół podstawowych i gimnazjów. Lekcja muzealna trwa około 1,5 godziny i opiera się na ekspozycji muzealnej.

 

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły w Świątnikach Górnych
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły w Świątnikach Górnych
Adres:
34-040 Świątniki Górne
Kazimierza Bruchnalskiego 35
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail