Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu


Wikipedia, fot. Jan Mehlich

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu zostało utworzone w roku 1900, a w roku 1932 otrzymało status muzeum regionalnego. Wówczas muzeum przeniosło siedzibę do byłego kolegium jezuickiego, który jest wybudowany w stylu barokowym, gdzie funkcjonuje do dzisiaj. Ponadto muzeum w roku 1980 przyłączyło do swojego kompleksu sąsiadującą z nim kamienicę klasycystyczną wybudowaną w latach 1817-1818, zaś w roku 1999 otworzyło Galerię Muzeum Śląska Opolskiego im. Jana Cybisa w budynku karczmy prowincjonalnej wybudowanej na początku XIX wieku. Omawiane muzeum przedstawia także część swoich zbiorów w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny.

Muzeum zajmuje się gromadzeniem zabytków przede wszystkim z zakresu archeologii, a także z zakresu etnografii, historii miasta, sztuki. Duża część eksponatów pochodzi z badań wykopaliskowych, które są prowadzone na obszarze nie tylko miasta, ale i regionu. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada takie działy jak:

 • Dział Archeologii - w dziale tym gromadzone są zabytki, które pochodzą głównie z badań archeologicznym przeprowadzanych na obszarze całej Opolszczyzny. Z zabytków pochodzących z epoki kamienia możemy obejrzeć liczne narzędzia kamienne, krzemienne oraz wyroby z kości. Jeśli chodzi o epokę brązu i żelaza, jest ona w tymże dziale reprezentowana przede wszystkim przez ceramikę kultury pomorskiej oraz łużyckiej. Można także obejrzeć zabytki pochodzące z cmentarzysk z czasów wpływów rzymskich.
 • Dział Historii - dział ten mieści bogatą kolekcję numizmatyczną jak medale i monety, wiele map i ikonografii Opola, zbiory wyrobów rzemiosła cechowego, militaria, dokumenty historyczne. Niezwykle cennymi zabytkami w dziale są druki śląskie, które pochodzą z różnych ważnych śląskich oficyn wydawniczych, starodruki, materiały plebiscytowe, dokumentacja z czasów powstań śląskich i wiele innych.
 • Dział Sztuki - gromadzi zbiory rzemiosła artystycznego jak między innymi ceramika z manufaktur śląskich, w dziale tym znajduje się także Madonna z Sadowa z roku 1380 oraz Galeria Malarstwa Polskiego XIX/XX wieku (są to głównie dzieła o tematyce historyczno-batalistycznej, a także wiele pejzaży i portretów, przeszło 800 sztuk rysunków i akwareli autorstwa Jana Cybisa). W Dziale Sztuki prezentowane są również dzieła współczesnych twórców z Opolszczyzny.
 • Dział Etnografii - obrazuje kulturę duchową, społeczną oraz materialną Opolszczyzny XIX i XX wieku. Są to głównie zabytki dotyczące rzemiosła, przedmioty codziennego użytku, rolnicze narzędzia oraz zbiór sztuki ludowej (stroje ludowe, malarstwo, rzeźba, kolekcja plastyki obrzędowej).
 • Dział Przyrody - gromadzi on bogate okazy fauny i flory. Można tu obejrzeć zielniki roślin naczyniowych, zbiory owadów zarówno pochodzących z Polski jak i zagranicznych, zbiory paleontologiczne, geologiczne (skamieniałe formy roślin i zwierząt, które zostały znalezione na terenie Śląska) i wiele innych.

Do najciekawszych wystaw stałych Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu należą:

 • "Jan Cybis - malarstwo, rysunek"
 • "Kamienica czynszowa przy ul. św. Wojciecha 9 w Opolu"
 • "Malarstwo polskie XIX i XX wieku"
 • "Porcelana tułowicka - dar Antoniego Bilońskiego"
 • "Sztuka środowiska opolskiego po 1945 roku"
 • "W kręgu farmacji" "Pradzieje Opolszczyzny"

 

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
Adres:
43-023 Opole
św. Wojciecha 13
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
 • Bądź na bieżąco
  Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
  E-mail