Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie


Oficjalna strona Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zostało uroczyście otwarte 19 maja 2011 roku przy udziale Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Sam projekt stworzenia omawianego muzeum powstał już jednak końcem 2004 roku. Wówczas Gmina Miejska Kraków wykupiła i przejęła zarówno grunty jak i budynki dawniej istniejącej Fabryki Schindlera, aby przeznaczyć je na siedzibę planowanego muzeum. Było to dokładnie zaplanowane działanie z racji tego, iż obecnie wprowadzanie sztuki współczesnej w przestrzeń industrialną czyli przemysłową jest czymś bardzo powszechnym i często stosowanym.

Takie założenie jak rewitalizacja poprzemysłowych obiektów na cele kulturalne to jeden z priorytetów europejskiej polityki kulturalnej. W związku z tym Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa w roku 2005 napisał stosowny wniosek o dofinansowanie projektu stworzenia omawianego muzeum ze środków Ministerstwa Kultury. Dzięki temu przyznano dotację 4 milionów złotych na realizację projektu. W sierpniu 2005 roku Prezydent Jacek Majchrowski i Minister Waldemar Dąbrowski podpisali porozumienie, które dotyczyło dofinansowania Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

W roku 2007 rozstrzygnięty został konkurs na projekt budynku, który miał stać się siedzibą muzeum. Wybrano projekt Claudia Nardiego i Leonarda Marii Proliego, który został przygotowany przez studio Claudio Nardi Architette. Projekt ten zakładał wybudowanie jednego nowego obiektu na obszarze wspomnianej Fabryki Schindlera oraz adaptację na cele muzealne sześciu istniejących i znajdujących się tam budynków. Na chwilę obecną powierzchnia użytkowa Muzeum Sztuki Współczesnej liczy sobie około 10 tysięcy metrów kw. Prace budowlane podjęto w 2009 roku, a już 16 listopada 2010 roku oddano do użytku obiekt.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Adres:
30-704 Kraków
Lipowa 4
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail