Muzeum Solca im. Księcia Przemysława w Solcu Kujawskim


Wikipedia, fot. Muzeum Solca

Muzeum Solca im. Księcia Przemysława w Solcu Kujawskim zostało założone 1 stycznia 2009 roku i uroczyście otwarte 12 marca tegoż roku. Jest to muzeum o charakterze regionalnym, które zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem oraz udostępnianiem eksponatów mających związek z dziejami miasta i okolicy, a także ważnych dla regionu osób. Muzeum to prowadzi także działalność wydawniczą oraz edukacyjną (między innymi poprzez organizowanie licznych wydarzeń kulturalno-historycznych, warsztatów, lekcji muzealnych oraz wykładów) i urządza wystawy czasowe, przeważnie co dwa miesiące. Omawiane muzeum znajduje się w Willi Anna, która została zbudowana w roku 1903. Właścicielem budynku był solecki przemysłowiec, z pochodzenia Niemiec, Carl Juegren.

Stała ekspozycja muzealna dotyczy dziejów Solca Kujawskiego i okolicy, a do najstarszych eksponatów należy fragment motyki rogowej pochodzącej z okresu późnego paleolitu, sprzed około 9-8 tysięcy lat p.n.e. Na "prehistoryczne pamiątki" składają się również fragmenty ceramiki i narzędzia krzemienne. Kolejna część tejże wystawy dotyczy historii Solca Kujawskiego od chwili, gdy pojawiła się na jego temat pierwsza pisemna wzmianka czyli od roku 1263. Ciekawą propozycją jest zbiór monet pochodzących z XV-XIX wieku.

Patron muzeum, książę Przemysław w roku 1325 lokował Solec Kujawski na prawie magdeburskim. To właśnie na pieczęci księcia Przemysława jest wzorowane logo omawianej placówki. Pieczęć przedstawia księcia, który w jednej z rąk trzyma tarczę, a w drugiej hełm i miecz. Na wspomnianej tarczy, na logo muzeum, został umieszczony herb Kujaw, zaś z lewej strony nad księciem widać uniesioną rękę, która symbolizuje boskie błogosławieństwo oraz ochronę.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Solca im. Księcia Przemysława w Solcu Kujawskim
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Solca im. Księcia Przemysława w Solcu Kujawskim
Adres:
86-050 Solec Kujawski
Toruńska 8
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail