Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zostało utworzone w roku 1989 i otwarte uroczyście 17 marca 1990 roku. Mieści się ono w kamienicy wybudowanej na przełomie XIX i XX wieku. Jest to budynek z cegły, wzniesiony w stylu wiedeńskiej secesji. Zwany często "domem z zegarem" z racji tego, że na fasadzie budynku właśnie posiada zamontowaną tarczę zegara. Dom ten został wybudowany dla krośnieńskiego zegarmistrza Michała Mięsowicza. Do roku 1890 budynek funkcjonował jako zakład zegarmistrzowski, natomiast w latach 1901-1938 mieścił on siedzibę Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych, która prowadzona była przez wspomnianego Michała Mięsowicza.

Plany utworzenia muzeum w Krośnie narodziły się już początkiem lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to Starszy Cechu Józef Cisowski z Krosna i Podstarszy Cechu Tadeusz Bochenek z Moderówki zainicjowali utworzenie placówki muzealnej (już wcześniej zaczęli oni gromadzić zbiory do przyszłego muzeum). Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie zaczął rozpatrywać propozycję stworzenia muzeum, powołał Komitet Organizacyjny i poprosił Prezydenta Miasta Krosna o to aby ten przekazał na cele muzealne wyżej wspomniany budynek. Decyzja o przekazaniu budynku zapadła w roku 1981. Cech Rzemiosł Różnych w latach 1984-1987 przeprowadził generalny remont i zaadaptował obiekt na cele muzealne.

Zdecydowana większość eksponatów, które obecnie mieszczą się w muzeum pochodzi z darów rodzin rzemieślników, ponadto od Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie, Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie i od Urzędu Miasta Krosna. Jeśli chodzi o stronę finansową przedsięwzięcia, pieniądze po części pochodziły ze środków Ministerstwa Kultury i Sztuki i od Rzeszowskiej Izby Rzemieślniczej, jednak bardzo duża część pieniędzy pochodziła od samych rzemieślników, poza tym wiele prac przy adaptacji muzeum wykonali oni za darmo w czynie społecznym.

Omawiane muzeum zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem oraz udostępnianiem dóbr kultury w takim zakresie jak historia rzemiosła oraz przemysłu, historia rzemiosł artystycznych terenów Polski południowo-wschodniej Polski (oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem Krosna oraz jego najbliższej okolicy). Ponadto muzeum organizuje wystawy czasowe, organizuje i prowadzi badania naukowe, prowadzi działalność oświatową, przewodnicką i współpracuje z licznymi instytucjami w ramach rozpowszechniania kultury, sztuki i nauki. Dodatkowo muzeum od roku 2004 prowadzi Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Rzemiosła w Krośnie
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Rzemiosła w Krośnie
Adres:
38-400 Krosno
Józefa Piłsudskiego 19
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail