Muzeum Romantyzmu w Opinogórze


Wikipedia, fot. Semu

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zostało założone w roku 1961, dokładnie 20 maja - w 150. rocznicę dekretu Napoleona, który to przywracał rodzinie Krasińskich Opinogórę. Opinogórskie dobra bowiem należały do rodu Krasińskich od roku 1659, kiedy to król Jan Kazimierz nadał je podskarbiemu wielkiemu koronnemu, Janowi Kazimierzowi Krasińskiemu jako starostwo niegrodowe. Opinogóra w rękach Krasińskich pozostawała aż do roku 1945. Omawiane muzeum zostało utworzone w Pałacu Krasińskich, będącym pałacem neogotyckim powstałym w latach 40. XIX wieku. Muzeum Romantyzmu w tej chwili mieści się w całym kompleksie pałacowo-parkowym, na który składa się wspomniany pałac, dawna oficyna dworska, dom z podcieniami, dwór zbudowany początkiem XX wieku oraz park krajobrazowy (w którym mieszczą się wyżej wymienione obiekty) założony w stylu angielskim, rozciągający się na powierzchni 22 hektarów.

Celem muzeum jest upamiętnienie rodu Krasińskich oraz opowiedzenie jego historii poprzez liczne ekspozycje, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego, wieszcza romantycznego, autora słynnej "Nie-Boskiej Komedii". W pałacu mieści się stała wystawa poświęcona Zygmuntowi Krasińskiemu, natomiast w budynku oficyny dworskiej muzeum organizuje wystawy czasowe - znajduje się tu także Ośrodek Studiów Epoki Napoleońskiej. W dworze zorganizowana jest ekspozycja dotycząca całego polskiego romantyzmu.

Poza samymi pamiątkami dotyczącymi rodziny Krasińskich w muzeum można obejrzeć eksponaty dotyczące epoki napoleońskiej. Bardzo ważnym eksponatem jest między innymi teczka Napoleona, którą zabrali mu kozacy w czasie przeprawy przez Berezynę. Warto również zwrócić uwagę na portret dramatopisarza namalowany przez jego żonę Elizę, miedzioryt odbity w jedwabiu pochodzący z 1772 roku, który obrazuje drzewo genealogiczne rodziny Krasińskich, empirowe biblioteczki (mieści się tam wspaniały księgozbiór francuski z XVII i XVIII wieku, na który składa się wiele dzieł filozoficznych literackich a także historycznych), marmurowe popiersie generała Wincentego Krasińskiego (ojca Zygmunta).

Bardzo interesującym miejscem jest również park oraz kościół, w którym znajduje się krypta grobowa Krasińskich. We wspomnianym parku znajduje się jedyny w Polsce pomnik Zygmunta Krasińskiego, który przedstawia dramatopisarza siedzącego w fotelu. W parku zachowało się także wiele kamiennych "mebli". Muzeum poza działalnością wystawienniczą prowadzi też działalność edukacyjną, jest organizatorem konkursów, koncertów i licznych spotkań poetyckich.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Adres:
06-406 Opinogóra
Zygmunta Krasińskiego
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail