Muzeum Regionalne w Wiślicy


Wikipedia, fot. V0y7a2

Muzeum Regionalne w Wiślicy zostało powołane w 1966 roku dzięki inicjatywie Zespołu Badań Nad Polskim Średniowieczem. Muzeum mieści się w gotyckim budynku, który ufundowany został przez Jana Długosza. Jest to piętrowy dom z cegły wybudowany w roku 1460. Początkowo dom ten przeznaczony był dla kanoników i wikariuszy. Do teraz na belkowanych stropach można dostrzec fragmenty polichromii. Polichromię pochodzącą z XV wieku można dostrzec także w północno-zachodniej części domu - przedstawia ona wizerunek Zmartwychwstałego Chrystusa i kobiety z krzyżem. Dojrzeć można także postać klęczącego mężczyzny, który jest otoczony aureolą, widnieje tam gotycki napis "Boże zmiłuj się nad nami". Najprawdopodobniej owym mężczyzną jest Jan Długosz.

Jeśli chodzi o wystawę główną muzeum, składają się na nią bardzo cenne architektoniczne relikty, które razem tworzą zwarty zabytkowy zespół. Jest to między innymi jeden z najbardziej kontrowersyjnych archeologicznych obiektów w kraju datowany na około 880 rok, czyli Prawdopodobna Misa Chrzcielna. Kolejnym elementem są relikty wczesnoromańskiego kościoła św. Mikołaja, który jest datowany na X-XI wiek, relikty I i II kolegiaty romańskiej i oczywiście sama siedziba muzeum czyli Dom Długosza. W siedzibie muzeum można obejrzeć wystawę archeologiczną oraz wystawę poświęconą rzeźbie sakralnej.

Muzeum Regionalne w Wiślicy zajmuje się obecnie (od roku 2009) działalnością edukacyjną czyniąc to na wiele sposobów jak między innymi organizacja licznych spotkań edukacyjnych oraz zabaw i imprez. Celem muzeum jest zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania historii. W 2011 roku muzeum za swoją działalność edukacyjną zostało docenione zyskując tytuł Miejsca Odkrywania Talentów nadany przez Ministra Edukacji Narodowej.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Regionalne w Wiślicy
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Regionalne w Wiślicy
Adres:
28-160 Wiślica
Plac Solny 32
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail