Muzeum Regionalne w Świebodzinie


Oficjalna strona Muzeum Regionalnego w Świebodzinie

Muzeum Regionalne w Świebodzinie zostało utworzone w roku 1971. Inicjatorem utworzenia muzeum o charakterze regionalnym było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świebodzińskiej, jest ono także organizatorem placówki. Muzeum zlokalizowane jest na parterze zabytkowego ratusza w sześciu salach. Jest to obiekt wybudowany w stylu renesansowo-neogotyckim (pierwotnie w stylu gotyckim) pochodzący z XV wieku. Ratusz został odbudowany w stylu renesansu germańskiego po pożarze jaki strawił go w roku 1541. Dzięki temu możemy podziwiać kryształowe i gwiaździste sklepienia w części sal.

Muzeum gromadzi zbiory głównie regionalne z takich dziedzin jak przyroda, etnografia, numizmatyka, historia, archeologia, sztuka, technika. Obecnie jest ich około 5000 sztuk. Muzeum posiada wystawy stałe, na których można obejrzeć przeszło 1000 eksponatów. Do zdecydowanie najbardziej cennych zbiorów należą:

 • polska i niemiecka numizmatyka
 • kartografia Dolnego Śląska
 • malarstwo lokalne z pierwszej połowy XX wieku
 • manierystyczna i gotycka rzeźba lokalna
 • grafika i malarstwo lokalnego środowiska plastycznego
 • dawne karty pocztowe
 • zbiory przyrodnicze i archeologiczne

W Muzeum Regionalnym w Świebodzinie można obejrzeć takie wystawy stałe jak:

 • Przyroda Ziemi Lubuskiej - jest to wystawa, na której możemy dokładnie zapoznać się z najbardziej ważnymi i interesującymi elementami krajobrazu całej Ziemi Lubuskiej od lasów i jezior przez torfowiska, łąki po środowiska antropogenne takie jak miasta, osiedla. Część wystawy dostarcza informacji na temat fauny i flory owych środowisk oraz na temat gatunków chronionych
 • Historia miasta i regionu - jest to wystawa przedstawiająca dzieje Świebodzina i okolicy. W roku 1999 została ona zmodernizowana oraz mocno rozbudowana. Ważną rolą wystawy jest przedstawienie wielokulturowych tradycji terenów Ziemi Świebodzińskiej oraz ukazanie mocnego związku jaki łączy miejscowość z dziejami pogranicza ślasko-wielkopolskiego. Jest to wystawa o wielowątkowym charakterze, na której przedstawionych jest kilkanaście różnych tematów. Część wystawy obrazuje nowożytne tradycje rzemiosła oraz handlu w Świebodzinie (przede wszystkim browarnictwo i sukiennictwo), inna część z kolei przedstawia historię świebodzińskiego terenu od prehistorycznych czasów po czas powojenny włącznie z uwzględnieniem procesu odbudowy miasta po wojnach światowych. Na tejże wystawie można obejrzeć kolekcję militariów, numizmatów oraz kartografii

Muzeum organizuje wystawy czasowe, nie tylko w swojej siedzibie, ale także w innych miejscowościach, prowadzi lekcje muzealne, konkursy plastyczne oraz działalność wydawniczą.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Regionalne w Świebodzinie
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Regionalne w Świebodzinie
Adres:
66-200 Świebodzin
Plac Jana Pawła II 1
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
 • Bądź na bieżąco
  Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
  E-mail