Muzeum Regionalne w Słupcy


Wikipedia, fot. Marcin m-38

Muzeum Regionalne w Słupcy zostało utworzone 21 stycznia 1975 roku. Jest to placówka muzealna zajmująca się dokumentowaniem dziejów miasta oraz całego powiatu słupeckiego. Choć muzeum powstało dopiero w drugiej połowie XX wieku, to o jego utworzenie walczono już w czasie międzywojnia. Wówczas burmistrz Tadeusz Parys w porozumieniu z radą miejską zaapelował o poszukiwanie wszelkiego rodzaju pamiątek, przedmiotów, dokumentów, które w jakiś sposób miały związek zarówno z historią Słupcy jak i całego regionu słupeckiego.

Przełomowym wydarzeniem okazało się urządzanie wystawy pod tytułem "Słupca w dawnych wiekach", która został zorganizowana dzięki staraniom słupeckiego Liceum Ogólnokształcącego. Wystawa ta była fundamentem pod przyszłe muzeum. Zwiedzającym wystawa tak bardzo spodobała się, iż zaczęli oni postulować o utworzenie Muzeum Regionalnego. Stało się tak we wspomnianym roku 1975 między innymi dzięki Wojciechowi Sypniewskiemu. Na początku opiekę merytoryczną nam omawianym muzeum pełniło Muzeum Narodowe w Poznaniu, zaś po utworzeniu województwa konińskiego, Muzeum Okręgowe w Koninie.

Jeśli chodzi o zbiory muzealne, warto zwrócić uwagę między innymi na zabytki etnograficzne. W muzeum można obejrzeć liczne militaria z czasów powstań narodowych, insygnia władzy wójtowskiej, wiele dawnych dokumentów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się także prehistoryczne urny. Muzeum prowadzi ożywioną działalność wystawienniczą, edukacyjną i jest ważną dla miasta instytucją kulturalną.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Regionalne w Słupcy
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Regionalne w Słupcy
Adres:
62-400 Słupca
Warszawska 53
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail