Muzeum Regionalne w Chojnowie


Wikipedia, fot. Haynau

Muzeum Regionalne w Chojnowie powstało w 1959 roku jako Muzeum Miejskie w Chojnowie, zaś na Muzeum Regionalne zostało przemianowane w roku 1975. Historia omawianego muzeum zaczyna się jednak znacznie wcześniej, bo już na początku XX wieku, kiedy to w roku 1906 zapadła decyzja o utworzeniu muzeum chojnowskiego. Wówczas zaczęto gromadzić różnego rodzaju eksponaty, a otwarcie muzeum nastąpiło w 1908 roku. Dawne muzeum mieściło się w Baszcie Tkaczy, która wcześniej została wyremontowana. W 1933 roku wszystkie zbiory muzeum zostały przeniesione do Zamku Piastów legnicko-brzeskich (powstałego w XIII wieku i całkowicie przebudowanego po tym jak został spalony w latach 1546-1548 przez husytów) i w tym czasie kolekcja liczyła przeszło pięć tysięcy eksponatów. Niestety w czasie wojny większość eksponatów została zniszczona lub zaginęła.

Spora część kolekcji muzealnej z Chojnowa trafiła do ówczesnego Muzeum Śląskiego we Wrocławiu, które obecnie jest Muzeum Narodowym. Zaraz po wojnie próbowano reaktywować muzeum w Chojnowie, ale nie przyniosło to żadnych efektów. Dopiero w 1957 roku zorganizowano kierownictwo muzeum miejskiego przy Miejskiej Radzie Narodowej. Po licznych przygotowaniach i wykonaniu stosownych remontów Muzeum Miejskie otwarto w 1959 roku.

Trzon kolekcji nowego muzeum stanowiły przede wszystkim depozyty z Muzeum Śląskiego we Wrocławiu, a ponadto eksponaty z poniemieckiego muzeum i liczne przedmioty pochodzące zarówno od osób prywatnych jak i różnych zakładów i instytucji. Cztery pomieszczenia na parterze zostały przeznaczone do urządzania wystaw czasowych, z kolei na piętrze urządzono stałe wystawy aż w piętnastu salach.

Muzeum Regionalne w Chojnowie swoje zbiory podzieliło tematycznie na takie działy jak:

  • Dział etnografii
  • Dział historii
  • Dział archeologii
  • Dział sztuki

Obecnie muzeum posiada prawie dwa tysiące eksponatów, a najwięcej mieści się w dziale etnograficznym. Są to między innymi drewniane przedmioty z obszarów takich jak Śląsk i Łużyce, meble, wyposażenie kuźni, warsztat szewski. Warto zwrócić uwagę na kolekcję militariów, numizmatów, medali, wyrobów kowalskich i ślusarskich, a także szkła i ceramiki. W muzeum zorganizowana została również sala malarska, lapidarium w podziemiach. W zamkowym ogrodzie znajduje się wiele posągów i figur, które także warto obejrzeć.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Muzeum Miedzi w Legnicy
Muzeum Miedzi w Legnicy
Legnica (~21.6 km)
Zamek Legnica
Zamek Legnica
Legnica (~21.8 km)
Pałac Krzyżowa
Pałac Krzyżowa
Krzyżowa (~23.2 km)
Pałac Babin
Pałac Babin
Babin (~24 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Regionalne w Chojnowie
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Regionalne w Chojnowie
Adres:
59-225 Chojnów
Plac Zamkowy 3
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail