Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach


Oficjalna strona Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach jest placówką, która wciąż się tworzy. Od roku 2011 cały czas trwają prace zmierzające do otwarcia muzeum, które będzie wpisywało się w najnowsze trendy muzealnictwa. Muzeum w zamierzeniu ma być swoistym centrum edukacji, które szczególną uwagę będzie przywiązywało właśnie do spotkań z młodzieżą. Dlatego też ogromna część ekspozycji muzealnej będzie posiadała typowo interaktywny i multimedialny charakter. Ważne jest to, iż obok oryginalny, zabytkowych i bardzo cennych eksponatów prezentowane będą również wierne repliki, poprzez co każdy zwiedzający będzie mógł dotknąć poszczególnych eksponatów, aby móc bliżej je poznać i lepiej zrozumieć ich historię.

Podstawowym celem tworzącego się Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach będzie jak najwierniejsze oddanie czasów Powstań Śląskich. Wystawa będzie rozplanowana na przeszło 1000 metrów kw, gdzie zarówno dzięki eksponatom, dźwiękowi i wystrojowi wnętrz będziemy mogli się przenieść w dawne czasy i poprzez to lepiej przyswoić historię powstań tak ważną dla Polski.

Siedzibą muzeum stanie się piękny zabytkowy budynek mieszczący się przy ulicy Polaka 1 pochodzący z 1907 roku, kiedy tylko zostaną przeprowadzone wszystkie niezbędne prace polegające zarówno na odrestaurowaniu jak i wyremontowaniu poszczególnych pomieszczeń. Obiekt wybudowano dla potrzeb zarządu obszaru dworskiego Donnersmarcków. Od roku 1916 do wybuchu drugiej wojny światowej w 1939 roku mieścił on urząd gminy, w podczas wojny niemiecką Schutzpolizei. Po wojnie, w latach 1945-1989 w budynku mieściła się komenda milicji, zaś od 1989 roku policja, jednak dokładnie w sylwestra 1999/2000 roku komenda policji została strawiona przez pożar i od tej chwili obiekt nie był użytkowany - stał pusty, a tym samym niszczał. Teraz jednak dzięki utworzeniu muzeum i związanego z tym wydarzeniem remontowi odzyska swoją świetność.

Każdy, również my, może mieć wkład w tworzenie tego wspaniałego i ważnego dla kraju muzeum - prezydent miasta Świętochłowic ogłosił bowiem ogólnopolską zbiórkę pamiątek dotyczącą czasów powstań i samych Powstań Śląskich, na specjalnie zwołanej w tym celu konferencji prasowej apelował nie tylko do mieszkańców miejscowości, ale do wszystkich:

„Interesują nas dokumenty, listy, odznaczenia, ulotki, obwieszczenia, plakaty, gazety, rysunki, zdjęcia, sztandary, stroje czy przedmioty codziennego użytku z tamtego okresu”

Już w trakcie trwania konferencji można było obejrzeć część pamiątek, które trafią do muzeum.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
Adres:

Dworcowa 14
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2018 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail