Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie


Wikipedia, fot. Łeba

Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie zostało utworzone w 1983 roku i początkowo nosiło miano Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego, a jego oficjalne otwarcie nastąpiło 31 lipca 2004 roku, czyli w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Głównym celem muzeum jest szczegółowa dokumentacja historii powstania warszawskiego. Muzeum jest pewną formą hołdu dla wszystkich mieszkańców Warszawy, którzy dzielnie walczyli za wolność kraju oraz w obronie stolicy Polski, którzy w czasie tych walk polegli.

Wystawa prezentuje zarówno codzienność tamtych czasów jak i walkę w powstaniu na tle całej okupacji niemieckiej. Ponadto muzeum przedstawia historię i dorobek Polskiego Państwa Podziemnego, powojenną sytuację kraju - komunistyczny terror oraz dalsze losy ocalałych powstańców w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Omawiana placówka prowadzi szeroką działalność edukacyjną oraz naukowo-badawczą. Obecnie muzeum stawia sobie za cel utworzenie tak zwanego Archiwum Historii Mówionej. Będzie ono gromadziło nagrania wspomnień powstańców warszawskich - kilku tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, którzy obecnie żyją nie tylko w kraju, ale również zagranicą. Jest to bardzo nowatorski pomysł jeśli chodzi o polskiej muzealnictwo, którzy został bardzo ciepło przyjęty przez opinię publiczną. Do roku 2009 przeprowadzono już przeszło 2400 wywiadów z powstańcami, których można wysłuchać już teraz w czytelni muzeum.

Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie mieści się w budynku Elektrowni Tramwajów Miejskich na Woli. Jest to neoromańska budowla, która powstała w latach 1905-1909, którą wpisano do rejestru zabytków w roku 2001. Ekspozycję zorganizowano na trzech kondygnacjach - na parterze, antresoli i piętrze. Na ekspozycję składa się przeszło 1000 eksponatów oraz 1500 różnych fotografii, liczne filmy, mapy i tablice informacyjne - wszystkie informacje udostępnione są w porządku tematycznym i chronologicznym.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie
Adres:
00-844 Warszawa
Grzybowska 79
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail