Muzeum Okręgowe w Koninie

Muzeum Okręgowe w Koninie zyskało status muzeum okręgowego w roku 1975, w wyniku wprowadzenia nowego podziału administracyjnego Polski, ale historia placówki rozpoczyna się znacznie wcześniej, bo w roku 1936. Wtedy to znany regionalista i społecznik z Konina, Ryszard Michalski wyszedł z inicjatywą utworzenia muzeum w mieście. Przekonywał on do tego kroku na łamach prasy regionalnej. Później, w roku 1953 dzięki zaangażowaniu Oddziału PTTK w Koninie utworzona została regionalna izba pamiątek, która swoją siedzibę zyskała w dawnym pomieszaniu sklepowym przy ulicy Wiosny Ludów. Izba tak doskonale się rozwijała, że zaledwie w trzy lata później została przemianowana na Muzeum Regionalne i przeniesiona do budynku przedwojennego kina "Moderne" przy ulicy Słowackiego. Wówczas placówkę prowadzili społecznie członkowie PTTK.

Z dniem 1 lutego 1966 roku zostało utworzone Muzeum Zagłębia Konińskiego dzięki uchwale podjętej przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Placówka ta była pierwszym państwowym muzeum na tych terenach. Pierwsza wystawa została zorganizowana rok później i wystawiona w części budynku po dawnej zasadniczej szkole górniczej. Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" bezpłatnie udostępniła owe pomieszania. Również przy pomocy kopalni muzeum miało szansę rozwijać się w pierwszych latach swojej działalności.

Jak już było wspomniane, w roku 1975 muzeum stało się muzeum okręgowym i od tego momentu zaczęło się bardzo rozwijać. Zaczęło prowadzić na bardzo szeroką skalę badania etnograficzne oraz archeologiczne, a główne muzealne kolekcje bardzo się powiększyły. W roku 1982 muzeum przeniosło swoją siedzibę do Gosławic i uzyskało dwa budynki podworskie, które należą do zespołu zamkowego. Zamek oddano do użytku w roku 1986 i w tym samym roku zorganizowano pierwsze wystawy dla publiczności. Od tego czasu muzeum otrzymuje liczne nagrody za swoją działalność, w tym nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w roku 1987 za całokształt swojej działalności.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Okręgowe w Koninie
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Okręgowe w Koninie
Adres:
62-505 Konin
Muzealna 5
Telefon(y):
brak danych
Noclegi w pobliżu
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail