Muzeum Niepodległości w Warszawie


Wikipedia, fot. Pior

Muzeum Niepodległości w Warszawie zostało utworzone 30 stycznia 1990 roku. Muzeum to powstało dzięki przekształceniu ówczesnego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego i początkowo nosiło nazwę Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych. Omawiane muzeum swoją siedzibę zyskało w Pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów zlokalizowanym przy ulicy Solidarności 62. Wcześniej, w latach 1955-1989, w pałacu znajdowało się Muzeum Włodzimierza Lenina. Obecna nazwa muzeum została ustanowiona w 1991 roku, natomiast w roku 1992 placówka zyskała status Narodowej Instytucji kultury.

Jeśli chodzi o samą siedzibę muzeum, pałac w stylu barokowym wybudował Jan Jerzy Przebendkowski około 1730 roku po czym przez wiele lat mieszkali w nim kolejni członkowie rodziny Przebendkowskiego. W 1912 roku pałac został zakupiony przez księcia Janusza Franciszka Radziwiłła. Pałac uległ dużym zniszczeniom podczas powstania warszawskiego, a w 1947 roku został odebrany Januszowi Radziwiłłowi. Później wykonano w nim remont i utworzono wspomniane Muzeum Włodzimierza Lenina. Wraz z funkcjonującym tu muzeum, w latach 2000-2009, mieściło się tutaj również Kino Paradiso.

Muzeum Niepodległości w Warszawie organizuje wystawy czasowe i posiada wystawy stałe takie jak:

  • Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914-1921
  • Z Orłem Białym przez wieki. Godło i herb państwa polskiego w rozwoju historycznym

Omawiane muzeum posiada również oddziały takie jak:

  • X Pawilon Cytadeli Warszawskiej - jest on jednym z pawilonów Cytadeli Warszawskiej, który powstał w 1828 roku. W pawilonie mieści się ekspozycja dotycząca walk narodowo-wyzwoleńczych w okresie zaboru rosyjskiego. W roku 1833 zorganizowano tu cele więzienne, a następnie centralne więzienie śledcze przeznaczone dla więźniów politycznych. Od roku 1834 w pawilonie funkcjonowała Komisja Śledcza przy naczelnym Dowódcy Armii Czynnej i Naczelniku Królestwa Polskiego. Pawilon też do zwiedzania został udostępniony w roku 1963
  • Muzeum Więzienia "Pawiak" - oddział ten powstał w roku 1965 i został stworzony z myślą o upamiętnieniu więzienia Pawiak, które działało w latach 1939-1944. Muzeum zorganizowano między innymi przy pomocy byłych więźniów Pawiaka. Muzeum poza stałymi wystawami prowadzi działalność edukacyjną polegającą na prowadzeniu lekcji muzealnych jak między innymi "Polskie Państwo Podziemne a Pawiak" czy "Pokolenie Janka Bytnara"
  • Mauzoleum Walki i Męczeństwa 1939-1945 - jest to muzeum, które mieści się w dawnej siedzibie gestapo. Obiekt ten jest jednym z najlepiej zachowanych w stolicy miejsc kaźni Polaków

 

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Niepodległości w Warszawie
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Niepodległości w Warszawie
Adres:
00-240 Warszawa
Solidarności 62
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail