Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni zostało utworzone 1 stycznia 1983 roku. Najpierw jednak, jeszcze przed drugą wojną światową, w Gdyni funkcjonowało Muzeum Miejskie, które jednak po zakończeniu wojny nie zostało ponownie otwarte. Pierwsze plany co do stworzenia w jego miejsce kolejnego muzeum pojawiły się już w 1961 roku. Wówczas w programie wyborczym do rad narodowych zostało zamieszczone hasło "ustanowienia Muzeum Gdyni".

Na kolejny krok muzeum musiało poczekać jednak kolejne kilka lat, bowiem dopiero w 1968 roku zaczęto remontować zabytkowy domek, który początkowo stał się siedzibą muzeum. Kiedy w 1970 roku remont dobiegł końca "Domek Abrahama" przekazano Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tam też miał powstać Dział Gromadzenia i Udostępniania Materiałów i Zbiorów, który oczywiście miał dotyczyć historii miasta. Następnie dział ten przekształcono w Dział Dokumentacji Historii Miasta. Podstawowym zadaniem tegoż działu było gromadzenie dokumentacji historycznej związanej z miastem oraz portem. Przede wszystkim gromadzone były liczne zdjęcia i wydawnictwa. Dopiero w połowie lat 70. ubiegłego wieku powstały konkretne plany dotyczące utworzenia samodzielnego muzeum w miejsce wyżej wspomnianego działu. Muzeum Miasta Gdyni zostało powołane przez Prezydenta Gdyni w 1983 po tym jak rok wcześniej projekt ten został zaakceptowany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Najważniejszym zadaniem omawianego muzeum jest gromadzenie i udostępnianie przedmiotów kultury materialnej, które mają ścisły związek z historią Gdyni, a także z Gdynią współczesną. Ponadto muzeum prowadzi działania wystawiennicze i edukacyjne, organizuje badania naukowe, a następnie publikuje ich wyniki.

Wspomniany Domek Abrahama pełnił rolę głównej siedziby Muzeum Miasta Gdyni do roku 2007, kiedy to muzeum zostało przeniesione do obecnej siedziby - nowoczesnego gmachu (jego budowa rozpoczęła się w 2002 roku) mieszczącego się przy ulicy Zawiszy Czarnego 1. Kiedy 16 listopada 2007 roku miało miejsce uroczyste otwarcie nowego budynku muzealnego, w uroczystości brał udział sam ówczesny Prezydent RP, Lech Kaczyński.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

» Hotele Karłów k. Kudowy Zdrój
» Hotele Nowy Zyzdrój
» Hotele Izby k/Krynicy Zdrój
» Hotele Gdynia (~0.3 km)
» Hotele Pogórze k. Gdyni (~6.2 km)
» Hotele Sopot (~11.4 km)
» Hotele Mechelinki (~12.9 km)
» Hotele Rumia (~13.9 km)
» Hotele Rewa (~15.7 km)
» Hotele Reda (~19.1 km)
» Hotele Rekowo Górne (~23.3 km)
» Hotele Rzucewo (~23.6 km)
» Hotele Gdańsk (~24 km)
» Hotele Hel (~24.4 km)
» Hotele Leźno (~25.7 km)
» Hotele Otomin (~27.1 km)

Podziel się

Muzeum Miasta Gdyni
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Miasta Gdyni
Adres:
81-374 Gdynia
Zawiszy Czarnego 1
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2018 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail