Muzeum Mazowieckie w Płocku


Wikipedia, fot. Leo24

Muzeum Mazowieckie w Płocku zostało założone w 1820 roku, jest to muzeum regionalne, które powstało dzięki połączeniu zbiorów Towarzystwa Naukowego Płockiego oraz Szkoły Wojewódzkiej. Inicjatorem założenia muzeum było Towarzystwo Naukowe w Płocku. Muzeum powołano na podstawie reskryptu 1/7097 Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Królestwa Polskiego. Muzeum to jest jednym z najstarszych tego rodzaju muzeów na terenie Polski. Muzeum otrzymało nazwę Muzeum Publiczne i Szkolne Województwa Płockiego. Początkowo ekspozycja muzealna była prezentowana w dwóch salach Małachowianki czyli Liceum Ogólnokształcącego imienia Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku (jednej z najstarszych szkół w kraju). Poprzez to eksponaty nie tylko były udostępnione dla zwiedzających, ale służyły również jako pomoce naukowe dla uczniów.

Działalność muzeum ustała w roku 1836 i dopiero w chwili reaktywacji Towarzystwa Naukowego w Płocku w roku 1907 wznowiono również działalność muzeum. W 1928 roku muzeum kolejny raz zmieniło nazwę na Muzeum Mazowsza Płockiego im. prof. Ignacego Mościckiego. Od 1912 aż do 1971 roku Muzeum Mazowieckie w Płocku mieściło się w budynku Towarzystwa Naukowego Płockiego. Tam też w roku 1967 zorganizowano muzealną prezentację sztuki secesyjnej - była to pierwsza taka wystawa w kraju. Na chwilę obecną kolekcja sztuki secesyjnej omawianego muzeum jest największą kolekcją tejże sztuki w Polsce. W 2005 roku muzeum zyskało nową siedzibę w odrestaurowanej kamienicy na Starym Mieście, gdzie zlokalizowane jest do dziś. Muzeum ma także swój własny oddział etnograficzny, który mieści się w spichlerzu nad Wisłą w Płocku.

W muzeum znajdują się następujące działy:

  • Dział Numizmatyki , w którym zebrano 35 668 obiektów
  • Dział Sztuki, w którym zebrano 14 490 obiektów (5 500 to obiekty secesyjne oraz 601 to obiekty neosecesyjne)
  • Dział Historii, w którym zgromadzono 21 201 obiektów
  • Dział Archeologii, w którym zgromadzono 5 675 zabytków
  • Dział Etnografii, w którym zebrano 9 501 obiektów

W roku 1963 doszło do ustalenia ostatecznego statutu muzeum i nadania mu funkcjonującej do dziś nazwy. Z kolei w roku 1968 roku określiło profil swojej działalności tym samym postanawiając, że będzie gromadziło zbiory dokumentujące dzieje Mazowsza i wspomnianą już sztukę secesyjną.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Mazowieckie w Płocku
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Adres:
09-402 Płock
Tumska 9
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail