Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu


Wikipedia, fot. Mirosław Drozd

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu powstało w roku 1957. Muzeum mieści się w zabytkowym dworku pochodzącym z XVIII wieku (przebudowanym w XIX wieku). Ponadto częścią muzeum jest także zabytkowy park liczący około trzech hektarów powierzchni. Dworek z przylegającym do niego parkiem zostały przekazane Konopnickiej jako dar narodowy w roku 1903 z okazji jubileuszu dwudziestopięciolecia jej pracy pisarskiej i jeszcze w tym samym roku pisarka wprowadziła się do niego ze swoją bliską przyjaciółką, Marią Dulębianką, która posiadała w tejże posiadłości swoją pracownię malarską. Konopnicka mieszkała w dworku w miesiącach letnich i wiosennych oraz prowadziła tu ożywioną działalność zarówno pisarską jak i społeczną.

Kiedy Maria Konopnicka umarła w roku 1910, aż do roku 1956 dworek w Żarnowcu był w posiadaniu jej rodziny i mieszkały tutaj córki pisarki, Zofia Mickiewiczowa oraz Laura Pytlińska. Podczas drugiej wojny światowej Zofia ukrywała w dworku partyzantów i udzielała im pomocy materialnej. Posiadłość przez niedługi okres była również siedzibą Inspektoratu AK Krosno. Mężem Zofii był Adam Stanisław Mickiewicz, który aresztowany w 1942 roku przez gestapo zginął w obozie Auschwitz-Birkenau.

Zofia, na kilka miesięcy przed swoją śmiercią, w roku 1956 przekazała dworek oraz park na cele muzealne polskiemu narodowi i już w 1957 roku Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu będące muzeum biograficznym zostało powołane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Po dokonaniu niezbędnych prac konserwatorskich oraz remontowych ekspozycja została oficjalnie otwarta 15 września 1960 roku. Dodatkowo w roku 1991 został oddany do użytku budynek lamusa (dawny budynek gospodarczy), gdzie także znajduje się części ekspozycji.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail