Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku


Wikipedia, fot. Tomek Zakrzewski

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku jest muzeum biograficznym poświęconym słynnemu polskiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi. Zostało ono utworzone w roku 1912 przez warmińskiego historyka, kanonika Eugena Brachvogla. Pierwszą salę wystawową otwarto w tak zwanej Wieży Kopernika na Wzgórzu Katedralnym. W okresie drugiej wojny światowej muzeum przestało funkcjonować, a ponownie działalność wznowiło w roku 1948. Wówczas w gotycko-barokowych kanoniach wewnętrznych otwarta została ekspozycja muzealna dzięki intensywnym działaniom Związku Zawodowego Historyków Sztuki i Kultury.

Muzeum po wojnie odbudowywane było aż do roku 1973, czyli do roku jubileuszowego 500. rocznicy urodzin Kopernika. W tym też roku w przyziemiu dawnej dzwonnicy katedralnej utworzono planetarium. Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku stało się samodzielną instytucją w roku 1975, do czego w znacznym stopniu przyczynił się ówczesny dyrektor muzeum, Przemysław Maliszewski.

Kiedy muzeum wznowiło swoją działalność po wojnie, liczyło 786 eksponatów (w tym sporą część kopii oraz depozytów), a w czasie przeszło 60 lat funkcjonowania zgromadziło dodatkowe przeszło 3700 eksponatów. Najwięcej eksponatów muzeum zdołało zgromadzić w latach 70. ubiegłego wieku. Początkowo przez blisko 20 lat muzeum posiadało tylko jedną wystawę stałą dotyczącą Mikołaja Kopernika i nie organizowało wystaw czasowych. Dopiero odbudowanie budynków na wspomnianym Wzgórzu Katedralnym spowodowało, że muzeum wzbogaciło się o nowe sale wystawowe.

W sierpniu 1975 odbyło się widowisko o tytule "Światło i dźwięk", które było pierwszą tego rodzaju imprezą w kraju. Miało ono miejsce każdego roku w sezonie letnim przez kolejne 13 lat. Widowisko zostało zamknięte w roku 1988 z powodu braku pieniędzy na remont i modernizację sprzętu. Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku prowadzi działalność naukowo-oświatową, której specjalizacją jest dziedzina astronomii, co jest faktem wyjątkowym jeśli chodzi o polskie muzealnictwo.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Adres:
14-530 Frombork
Katedralna 8
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail