Muzeum Kresów w Lubaczowie


Oficjalna strona Muzeum Kresów w Lubaczowie

Muzeum Kresów w Lubaczowie powstało w roku 1958 i funkcjonowało wówczas pod nazwą Społeczne Muzeum Regionalne w Lubaczowie. Omawiane muzeum mogło się zrodzić dzięki wielkie pasji kolekcjonerskiej Włodzimierza Czerneckiego, który był pedagogiem oraz zasłużonym działaczem społecznym. Swoją kolekcję zaczął on tworzyć już w latach 30. zeszłego wieku, ale wszystko utracił w czasie drugiej wojny światowej. W związku z tym ponownie zaczął zbierać eksponaty w latach 50. W obszarze jego zainteresowań leżały przede wszystkim szeroko pojęte kultura materialna i historia regionu. Czernecki oraz inni działacze skupieni wokół niego zaczęli starać się o utworzenie muzeum, którego trzonem miała być jego prywatna kolekcja.

Włodzimierz Czernecki stał się pierwszym kustoszem stworzonego przez siebie w 1958 roku muzeum i prezentował on wystawy w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym, którego był dyrektorem. W roku 1961 władze miasta przyznały muzeum kamieniczkę mieszczańską na ulicy Adama Mickiewicza. Z racji tego, że muzeum miało dość spore problemy w funkcjonowaniu, w roku 1965 stworzono Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, które to przekazało muzeum pod opiekę Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Wówczas muzeum zostało przekształcone na Muzeum Regionalne PTTK w Lubaczowie. W latach 70. zaczęto starać się o upaństwowienie muzeum, gdyż osoby wokół niego skupione miały świadomość, iż dla jego dalszego rozwoju ważny jest mecenat państwowy.

Muzeum w roku 1984 otrzymało statut, który określał podstawowe cele i formę działalności i zgodnie z brzmieniem tegoż statutu muzeum jest placówką naukowo-badawczą i oświatową, która:

„(...)gromadzi, przechowuje, konserwuje i udostępnia dobra kultury w zakresie archeologii, historii, sztuki - z uwzględnieniem współczesnego rysunku artystycznego oraz sztuki Kresów, etnografii, prowadzi badania naukowe i działalność oświatową w zakresie wymienionych dyscyplin”.

Muzeum w latach 1968-1976 zdołało zorganizować 23 wystawy czasowe. W roku 1986 muzeum przeniosło swoje zbiory do nowej siedziby mieszczącej się w zabytkowym podworskim spichlerzu i pierwszą stałą wystawę w nowej siedzibie otwarto już 25 września 1987 roku. Obecna nazwa Muzeum Kresów w Lubaczowie nadana została placówce w 2004 roku.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Kresów w Lubaczowie
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Kresów w Lubaczowie
Adres:
37-600 Lubaczów
Sobieskiego 4
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail