Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach jest placówką muzealną o charakterze regionalnym. W muzeum gromadzi się przede wszystkim eksponaty mające związek z dawnym codziennym życiem mieszkańców Kęt oraz ogólnie z historią miejscowości. W placówce prezentowane są dawne elementy warsztatów kuśnierskich i tkackich oraz militaria.

Trzon zbiorów muzealnych Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach stanowi wspaniała, pokaźna kolekcja pamiątek historycznych właśnie Aleksandra Kłosińskiego, mistrza kuśnierstwa, właściciela warsztatu rzemieślniczego oraz działacza społecznego. Zaraz po drugiej wojnie światowej zaczął on zbierać pamiątki mające związek z lokalnym rzemiosłem, militariami, liczne przedmioty codziennego użytku, dokumenty, fotografie - wszystko to, co związane z kulturą i historią regionu jaki zamieszkiwał (Kłosiński urodził się i również zmarł w Kętach). Aleksander Kłosiński w swojej ostatniej woli przekazał miastu oraz jego mieszkańcom całą swoją kolekcję historyczną, którą gromadził niemal przez całe swoje życie.

Dzięki kolekcji Kłosińskiego w roku 1977, dla uczczenia 700-lecia Kęt utworzono Zbiory Historyczne Miasta Kęty, których siedzibę zlokalizowano w kamienicy na ulicy Mickiewicza 1. W roku 1983 Zbiory Historyczne Miasta Kęty zostały objęte patronatem Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej. To właśnie na bazie Zbiorów Historycznych został utworzony oddział Muzeum Okręgowego o nazwie Muzeum w Kętach. Nadanie muzeum imienia Aleksandra Kłosińskiego odbyło się w roku 1994, a w 1995 ekspozycja została przeniesiona do zabytkowej kamienicy mieszczącej się zaraz przy Rynku w Kętach. Od roku 2000 przez trzy lata administratorem muzealnych zbiorów był Dom Kultury w Kętach. Muzeum pod obecną nazwą zostało powołane w 2004 roku. Poza kolekcją Aleksandra Kłosińskiego w muzeum znajdują się liczne zbiory podarowane przez mieszkańców miasta oraz gminy.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
Adres:
32-650 Kęty
Rynek 16
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail