Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli

Pałac w Dukli
Pałac w Dukli
Wikipedia, fot. wtorqy

Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli mieści się w późnobarokowym zespole pałacowo-parkowym Mniszchów pochodzącym z drugiej połowy XVIII wieku. Ciekawostką jest, iż obecna siedziba muzeum została wybudowana w typie "entre cour et jardin" co z języka francuskiego oznacza "między dziedzińcem a ogrodem" (taki typ pałacu barokowego wykształcił się we Francji w XVII wieku). Zespół pałacowo-parkowy powstał na bazie starszych budowli. Obiekt ten jest najbardziej okazałym obiektem architektonicznym w Dukli. Pałac uległ dużym zniszczeniom podczas drugiej wojny światowej, ale utworzenie w nim muzeum zmotywowało do jego odbudowy, dzięki czemu odzyskał dawną świetność.

Historia powstania muzeum rozpoczyna się już w roku 1964, kiedy to zorganizowano wystawę, która pokazywała operację karpacko-dukielską przeprowadzoną w 1944 roku jako największą bitwę górską w czasie drugiej wojny światowej. Działacze PTTK z Krosna, Rzeszowa oraz z Dukli byli pomysłodawcami utworzenia wystawy oraz stworzenia muzeum właśnie w pałacu. Omawiana wystawa została podporządkowana w 1968 roku Muzeum Podkarpackiemu w Krośnie jako Oddział Wojskowy w Dukli. Placówka stała się samodzielna pod względem organizacyjnym 1 marca 1972 roku i zaistniała jako Muzeum Braterstwa Broni. Owo muzeum z kolei zostało przekształcone w omawiane Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli w roku 1991.

Dzięki tej zasadniczej zmianie muzeum znacznie rozszerzyło zakres tematyczny stałych wystaw. Uwzględniono wówczas dzieje Dukli, historię zespołu pałacowo-parkowego i walk w Karpatach w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli
Adres:
38-450 Dukla
Trakt Węgierski 5
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail