Muzeum Historyczne w Legionowie

Muzeum Historyczne w Legionowie powstało 28 czerwca 2006 roku na mocy uchwały Rady Miasta Legionowo (wtedy też ustanowiono muzeum samorządową instytucją kultury), jednak historia omawianego muzeum rozpoczyna się zasadniczo już 10 listopada 2001 roku. Wówczas powołano Zbiory Historyczne Miasta Legionowo, które pod względem organizacyjnym były komórką Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Legionowo. Na miejsce stałej ekspozycji, która w całości była poświęcona dziejom miejscowości wybrano pomieszczenia znajdujące się w zabytkowej willi pochodzącej z lat 30. ubiegłego wieku mieszczącej się na ulicy Adama Mickiewicza 23.

Muzeum postawiło sobie za cel gromadzenie oraz udostępnianie zabytkowych eksponatów, licznych pamiątek i ważnych dokumentów historycznych mających ścisły związek zarówno z historią miasta, całego powiatu legionowskiego oraz regionu. Dzięki działalności muzeum mieszkańcy Legionowa mogą trwale budować swoją tożsamość lokalną. Muzeum zorganizowało specjalny punkt informacyjny oraz pracownię, gdzie pracownicy naukowi, studenci oraz uczniowie mogą pozyskiwać ważne informacje i materiały źródłowe potrzebne do opracowywania zagadnień związanych z historią miasta i powiatu.

Muzeum Historyczne w Legionowie prowadzi program badawczy, który jest poświęcony osadnictwu kultury przeworskiej w młodszym okresie przedrzymskim w widłach rzek Wisły i Narwi. Pracownicy muzeum już od 2008 roku poddają badaniom cmentarzysko kultury przeworskiej, które odkryto na obszarze Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W 2012 roku w głównym budynku placówki została otwarta stała wystawa przedstawiająca życie i twórczość Aliny i Czesława Centkiewiczów.

Na chwilę obecną muzeum podlega reorganizacji i przebudowie, dzięki środkom unijnym przy willi został postawiony bardzo nowoczesny pawilon wystawienniczy. Wystawy w tymże pawilonie będą prezentować historię miasta, znajdzie się tu również wystawa archeologiczna i sala konferencyjno-dydaktyczna. W 2012 roku otwarto Filię Muzeum Historycznego w Legionowie na osiedlu Piaski, której siedziba mieści się w odrestaurowanym carskim budynku koszarowym pochodzącym z roku 1892. Tutaj znajduje się stała wystawa dotycząca historii legionowskiego garnizonu.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Historyczne w Legionowie
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Historyczne w Legionowie
Adres:
05-120 Legionowo
Adama Mickiewicza 23
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail