Muzeum Ceramiki w Bolesławcu


Oficjalna strona Muzeum Ceramiki

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zostało oficjalnie otwarte 17 czerwca 1967 roku, jednak historia muzeum rozpoczyna się już w roku 1908 kiedy to w Bolesławcu utworzono Muzeum Miejskie. Muzeum to mogło powstać dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu ważnych mieszkańców Bolesławca takich jak między innymi znawca sztuki i kolekcjoner Max Hoehne z Berlina, który się urodził właśnie w Bolesławcu. Ponadto w organizację muzeum włączyły się stowarzyszenia kościelne, przedstawiciele cechów oraz bractwo strzeleckie. Dzięki temu muzeum zostało udostępnione dla zwiedzających już 21 maja 1911 roku.

W muzeum zebrano wiele wspaniałych pamiątek i zabytków takich jak między innymi liczne zbiory archeologiczne i etnograficzne, a także pokaźną kolekcję ceramiki z Bolesławca i okolic, cenne dzieła malarstwa i wyroby rzemiosła artystycznego. Muzeum zaprzestało działalności w czasie pierwszej wojny światowej, ale ponownie je otwarto w roku 1920. Wówczas w działalność muzeum mocno się zaangażował Artur Schiller, który był współzałożycielem Górnośląskiego Muzeum w Gliwicach.

Czas drugiej wojny światowej spowodował wielkie spustoszenia, ocalał tylko budynek muzeum, ale jego wszystkie zbiory zaginęły. Pomimo usilnych prób ustalenia, co stało się z całą muzealną kolekcją, nie udało się jej odzyskać. Muzeum ponownie wznowiło działalność w roku 1953 dzięki wystawom zorganizowanym przez Muzeum Śląskie we Wrocławiu, które obecnie jest Muzeum Narodowym. Muzeum to sprawowało opiekę nad merytoryczną nad muzeami dolnośląskimi do 1975 roku. Z powodu dużego zawilgocenia budynku, muzeum zostało zamknięte, a ponownie otwarto je w roku 1967 już pod nazwą omawianego Muzeum Ceramiki.

Wybrano taką specjalizację muzeum ze względu na wielowiekowe tradycje ceramiczne w tymże regionie, gdyż w okolicy Bolesławca znajdują się naturalne pokłady glin żaroodpornych, które po wypaleniu dają bardzo trwałą skorupę, a także glin, które wypalają się na brązowy kolor.

W 1991 roku Muzeum Ceramiki zyskało budynek po dawnym Muzeum Kutuzowa administrowanym przez Rosjan. W roku 1995 po generalnym remoncie budynku otwarto tam Dział Historii Miasta.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Pałac Krzyżowa
Pałac Krzyżowa
Krzyżowa (~13.4 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Adres:
59-700 Bolesławiec
Adama Mickiewicza 13
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail