Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila"


Wikipedia, fot. Paweł Swiegoda

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" jest jedyną tegoż typu placówką muzealną w kraju, która upowszechnia wiedzę na temat Polskiego Państwa Podziemnego oraz jego sił zbrojnych. Muzeum to powstało 6 listopada 1991 roku na mocy uchwał Sejmiku Województwa Małopolskiego i Rady Miasta Krakowa. Od 29 czerwca 2000 roku instytucja ta wpisana jest do Rejestru Instytucji Kultury.

Powstanie muzeum było związane z prawie dziesięcioma latami zbierania licznych pamiątek historycznych przez kombatantów ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Początkowo wszystkie zgromadzone zbiory były prezentowane na wystawie zatytułowanej "Nasza droga do Niepodległości". Wystawa ta powstała w byłym Muzeum Lenina w Krakowie.

Cała ekspozycja została przeniesiona do obecnego budynku muzeum w roku 1992. Budynek muzeum został wybudowany w roku 1911 na potrzeby stanowiska dowodzenia austriackiej twierdzy Kraków. Głównym celem omawianego muzeum jest prezentacja całościowego obrazu polskiego podziemia razem z jego genezą duchową, która obejmuje Polskę z czasów międzywojnia. Materiały na stałą ekspozycję pochodzą między innymi ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego, Fundacji im. Tadeusza Kościuszki, Klubu Powstańców Warszawskich, Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej oraz ze zbiorów Obszaru Lwowskiego Armii Krajowej.

Całą ekspozycję podzielono na tematyczne przestrzenie wystawiennicze. Na parterze mieści się wystawa przedstawiająca historię II RP, cały przebieg kampanii wrześniowej oraz życie w obozach jenieckich. Z kolei w podziemiach umieszczono zasadniczą część wystawy, która dotyczy Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Na wystawie tej można obejrzeć między innymi całe setki pamiątek i zdjęć. Dodatkowo wystawa jest urozmaicona efektami multimedialnymi.

Na chwilę obecną muzeum zdołało zgromadzić prawie 7 tysięcy eksponatów i przeszło 12 tysięcy archiwaliów. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie prowadzi również działalność popularyzatorską oraz dydaktyczną polegające między innymi na przeprowadzaniu lekcji muzealnych, prelekcji i odczytów, spotkań z historykami i kombatantami.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila"
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila"
Adres:
31-511 Kraków
Wita Stwosza 12
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail