Muzeum Archeologiczne w Krakowie


Wikipedia, fot. Cancre

Muzeum Archeologiczne w Krakowie jest najstarszą tegoż rodzaju placówką w Polsce, gdyż powstała ona już w roku 1850. W pierwszej połowie XIX wieku Polska znajdowała się pod zaborami i wówczas tworzono wiele rozmaitych towarzystw naukowych, których głównym celem było utrzymanie "polskości" narodu. Kraków jako że należał do zaboru austriackiego, był pod władzą zachowującą się w stosunku do Polaków w sposób dość liberalny. Wobec tego faktu już w roku 1816 zezwolono na utworzenie Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. W roku 1848 powstał z kolei Oddział Sztuk i Archeologii,a w dwa lata później Komitet Archeologiczny, którego najważniejszym zadaniem było utworzenie Muzeum Starożytności. Otwarcie owego muzeum odbyło się 18 lutego 1850 roku. Na samym początku muzeum miało siedzibę w Bibliotece Jagiellońskiej. Obecna siedziba w budynku przy ulicy Senackiej została przeniesiona tu w roku 1967.

Kiedy utworzono muzeum, jego władze apelowały do społeczeństwa o przekazanie na jego rzecz wszelkich znalezisk oraz obiektów archeologicznych. Odzew był bardzo duży i dzięki temu muzeum dość szybko wzbogaciło się o wspaniałe eksponaty. Zdecydowanie najcenniejszym z nich jest posąg Światowida ze Zbrucza. Muzeum szybko zaczęło prowadzić również własne badania archeologiczne, co przyniosło kolejne odkrycia i tym samym wzbogacenie jego zbiorów. Pierwsza wystawa miała miejsce w roku 1857 i odbyła się w Pałacu Lubomirskich. Zaprezentowano na niej między innymi materiały z badań cmentarzysk ludności kultury łużyckiej z okolic miasta Krakowa, a także monety rzymskie i wyroby z brązu. Druga wystawa o nazwie Wystawa Starożytności została otwarta w 1872 roku w pałacu biskupim w Krakowie.

Jeśli chodzi o stałe ekspozycje, warto poznać wystawę o nazwie Bogowie starożytnego Egiptu, na którą składają się zbiory zabytków egipskich. Z kolei wystawa Garncarstwo prahistoryczne pokazuje historię garncarstwa na ziemiach polskich od VI wieku p.n.e do XII wieku n.e. Interesującymi wystawami są również: Ogród ceramiki (na świeżym powietrzu), Wozy z Bronocic oraz Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Adres:
31-002 Kraków
Senacka 3
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail