Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Wozy strażackie w muzeum
Wozy strażackie w muzeum
Wikipedia, fot. Sławomir Duda-Klimaszewski

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach jest placówką muzealną utworzoną w 1975 roku. Na ekspozycję stałą muzeum składa się przede wszystkim zabytkowy sprzęt gaśniczy. Początkowo muzeum zlokalizowane było w budynku dawnego więzienia policyjnego na ulicy Powstańców, zaś w 1991 roku przeniesiono je na ulicę Stadionową.

Pierwsze próby stworzenia muzeum, które gromadziłoby strażackie eksponaty sięgają już początku XX wieku, a inicjatorem powołania placówki tego rodzaju był Władysław Tarczyński. To właśnie on utworzył pierwszy dział pożarniczy w Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych w Łowiczu, które działało do 1939 roku. Również w Warszawie od 1907 roku strażacy składowali zabytkowy sprzęt strażacki w budynku I Oddziału Warszawskiej Straży Ogniowej. W latach 1927 i 1929 zorganizowano Wystawę Przeciwpożarową w Poznaniu i w ten sposób małymi krokami idea utworzenia muzeum pożarnictwa z prawdziwego zdarzenia zbierała coraz to więcej zwolenników. Już w 1930 roku Zarząd Główny Związku Straży RP zgłosił inicjatywę powołania takiegoż muzeum.

Wybór Mysłowic, a zatem Górnego Śląska na miejsce powstania omawianego muzeum nie jest przypadkowy. Uzasadniony jest on bowiem bardzo bogatymi tradycjami strażackimi tegoż regionu. To właśnie w Mysłowicach działała jedna z najstarszych w Polsce straży ochotniczych już od roku 1864. We wrześniu roku 1974 powołany został Społeczny Komitet Organizacyjny Muzeum Pożarnictwa i przystąpiono do prac nad adaptacją sal ekspozycyjnych, które zostały umieszczone w pomieszczeniach byłego obozu.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Dane kontaktowe
Nazwa
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Adres:
41-400 Mysłowice
Stadionowa 7a
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2018 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail