Muzeum Śląskie w Katowicach


Wikipedia, fot. Jan Mehlich

Muzeum Śląskie w Katowicach powstało 23 stycznia 1929 roku i swoją działalność prowadziło do wybuchu drugiej wojny światowej czyli do 1939 roku. Działalność muzeum została wznowiona w 1984 roku, a w roku 2006 placówka została wpisana do Państwowego Rejestru Muzeów. Zdecydowanie najcenniejszymi zbiorami omawianego muzeum są kolekcje malarstwa polskiego zarówno sprzed jak i po 1945 roku. Można znaleźć tu takich autorów jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański czy Artur Grottger, ale też wielu innych słynnych i docenianych za swoją sztukę. Ponadto bardzo cennymi są kolekcje plakatu polskiego, fotografii artystycznej oraz dokumentalnej, zbiorów etnograficznych oraz polskiej plastyki scenicznej.

Ciekawostką jest, iż w 2012 roku Muzeum Śląskie udostępniło pierwszą stałą trasę zwiedzania dla osób niedowidzących oraz niewidomych. Placówka realizuje również wiele różnych projektów artystycznych i edukacyjnych jak między innymi słynna ostatnimi czasy Noc Muzeów.

Muzeum współpracuje z kilkoma innymi muzeami w kraju, ale także z instytucjami muzealnymi w takich państwach jak Włochy oraz Finlandia. Muzeum Śląskie w Katowicach prowadzi badania z takiego zakresu jak badania etnograficzne, historyczne, archeologiczne oraz badania z plastyki nieprofesjonalnej i dokumentacji regionu.

Choć formalnie omawiane muzeum powstało w roku 1929 to jego historia zaczyna się kilka lat wcześniej, bo w roku 1924 kiedy to utworzone zostało Towarzystwo Muzeum Ziemi Śląskiej. Głównym zadaniem owego Towarzystwa było gromadzenie pamiątek kultury materialnej oraz duchowej, które zostały wytworzone na Śląsku. Eksponaty były prezentowane w gmachu Urzędu Wojewódzkiego oraz Sejmu Śląskiego. Decyzja o budowie nowego gmachu muzeum została podjęta w 1933 roku. Budowa ruszyła w 1936 roku, a już w 1939 roku prowadzone były prace wykończeniowe, muzeum przygotowywało się do wielkiego otwarcia. Budynek ten jednak został rozebrany w czasie drugiej wojny światowej, jako że był on symbolem "polskości" Katowic.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Śląskie w Katowicach
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Śląskie w Katowicach
Adres:
40-005 Katowice
Wojciecha Korfantego 3
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail