Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach


Wikipedia, fot. Pimke

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach to muzeum znajdujące się w rodzinnym domu Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Dom-muzeum mieści się przy ulicy Kościelnej 7 w Wadowicach zaraz przy Bazylice Ofiarowania NMP. Muzeum to dokumentuje całe życie papieża oraz jego działalność kapłańską i wszelkie powiązania Jana Pawła II z miastem Wadowice. Każdego roku muzeum to odwiedzane jest przez około 800 tysięcy ludzi.

Omawiane muzeum zostało otwarte 18 maja 1984 roku, czyli dokładnie w dniu 64. urodzin Jana Pawła II. Inicjatorem otwarcia muzeum był ówczesny proboszcz parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach, Edward Zacher. Opiekę nad muzeum pełnią siostry Nazaretanki na pamiątkę tego, iż to właśnie one prowadziły przedszkole, do którego chodził papież Jan Paweł II czyli Karol Wojtyła. Siostra Nazaretanka Magdalena Strzelecka była pierwszym kustoszem muzeum.

Do roku 2006 gmach muzeum był własnością spadkobierców Yechiela Bałamutha, a własnością archidiecezji krakowskiej stał się za sprawą Ryszarda Krauze, który nabył go od wspomnianej rodziny Bałamutha. W 2009 roku doszło do zawarcia porozumienia między Kurią i władzami państwowymi na mocy którego utworzono nową placówkę kultury o nazwie Muzeum - Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. A do tego czasu muzeum nie posiadało statusu muzeum, gdyż było wyłącznie prywatną instytucją, która utrzymywana była z fundacji kościoła.

Na muzeum składa się dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów, w którym znajduje się sypialnia, kuchnia i salon, aby jednak pomieścić wszystkie eksponaty, do muzeum włączone zostały również pomieszczenia pierwszego piętra, które przylegają do mieszkania Karola Wojtyły i jego rodziców. Jeśli chodzi o wyposażenie pochodzące z czasów, kiedy mieszkanie zamieszkiwane było przez Wojtyłów, znajduje się tam oryginalny kaflowy piec kuchenny, półka, stolik, kosz na bieliznę oraz kilka naczyń. W muzeum eksponowane są liczne dokumenty związane z życiem papieża jak między innymi kopie jego świadectw szkolnych, a także dokumenty związane ze studiami, z kapłaństwem w Krakowie i w Watykanie, rodzinne portrety i sutanny. Warto zwrócić uwagę na ekspozycję poświęconą zainteresowaniom papieża.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Adres:
34-100 Wadowice
Kościelna 7
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail