Zamek Królewski na Wawelu –Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie


Wikipedia, fot. Leif Arne Storset

Zamek Królewski na Wawelu –Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie jest narodową instytucją kultury, którą powołano w roku 1945. Zamek Królewski na Wawelu działa na podstawie statusu, który został nadany przez Ministra Kultury w 2000 roku i jest on muzeum posiadającym charakter rezydencji historycznej. Zamek Królewski na Wawelu za cel obrał w szczególności działalność, która jest określona w art. 1 o muzeach:

  • zachowanie zabytkowej substancji Wawelu jako najwyższej rangi pomnika historii, tradycji kulturowej i religijnej narodu polskiego oraz elementu dziedzictwa światowego
  • ideowe odtworzenie przeszłości Wawelu w jej wielorakich aspektach
  • szerokie włączenie powyższych wartości w obieg kultury narodowej

Zamek wyżej wymienione cele realizuje na wiele sposobów, między innymi przez gromadzenie i chronienie właściwie dobranych dzieł sztuki oraz historycznych pamiątek, a także poprzez konserwację zabytkowych obiektów oraz zbiorów, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie. Ponadto Zamek rozpowszechnia swoje zabytki oraz wiedzę dotyczącą Wawelu na wiele sposobów zarówno w kraju jak i poza jego granicami, organizuje oraz prowadzi liczne badania naukowe, prowadzi działalność informacyjną, wydawniczą oraz edukacyjną. Zarówno nazwa, wizerunek jak i logo Zamku są zastrzeżone w Urzędzie Patentowym w RP.

Jeśli chodzi o jednostki organizacyjne Zamku, znajdują się tam takie działy jak Dział Archiwum, Archeologii, Ceramiki, Dokumentacji Fotograficznej, Biblioteka, Dział Inwentarzy i Katalogów, Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, Mebli i Zegarów, Militariów, Dział Oświatowy, Tkanin, Rezerwatów i Lapidarium, Dział Wydawnictw, Zabytków Sztuki w Metalu, Złotnictwa.

Wystawy zamkowe zwiedza się samodzielnie, bez przewodnika, wyjątek stanowią tylko Prywatne Apartamenty Królewskie, których zwiedzanie możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem, a usługa ta jest wliczona w cenę biletu. Nie ma też biletu zbiorczego, każdą z ekspozycji zwiedza się oddzielnie. Warto pamiętać o tym, że ze względów konserwatorskich na Zamku obowiązują dzienne limity zwiedzających, wobec tego w czasie letnim, w godzinach popołudniowych może brakować biletów.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Zamek Królewski na Wawelu –Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie
Dane kontaktowe
Nazwa
Zamek Królewski na Wawelu –Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie
Adres:
31-001 Kraków
Wawel 5
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail