Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu


Wikipedia, fot. Tomasz Bienias

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zostało utworzone w roku 1947 dzięki staraniom byłych więźniów Auschwitz-Birkenau. Muzeum to stworzono przede wszystkim w celu zachowania pozostałości po byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady, ku czci ofiar nazizmu i ku przestrodze.

Na Muzeum Auschwitz-Birkenau składają się przede wszystkim dwie duże części kompleksu obozowego takie jak Auschwitz I Stammlager w Oświęcimiu oraz Auschwitz II Birkenau w Brzezince razem z około 300 ruinami, 150 obiektami budowlanymi, ogrodzeniami, rampą, autentycznymi drogami. Ponadto muzeum posiada bogate archiwalia, jakie przetrwały w czasie ewakuacji obozu i bogaty zbiór przeszło 100 tysięcy ruchomych obiektów takich jak głównie "pasiaki" czyli odzież więźniów, buty, przedmioty codziennego użytku oraz wiele innych przedmiotów więźniarskich i esesmańskich.

Na obszarze Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau znajduje się wystawa główna i kilkanaście tak zwanych wystaw narodowych. Owe wystawy narodowe to wystawy zorganizowane dzięki staraniom różnych państw, które w ten sposób chcą upamiętnić swoich obywateli, którzy zginęli w obozie. Ponadto organizowane są również wystawy czasowe.

Omawiane Muzeum jest podporządkowane Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale działa na bazie bardzo szerokiego porozumienia międzynarodowego. I tak, w 1990 roku powołana została Międzynarodowa Rada Muzeum przy Ministrze Kultury, którą w roku 2000 przemianowano na Międzynarodową Radę Oświęcimską przy Premierze RP. Rady te powołane zostały przede wszystkim dla opiniowania wszelkiego rodzaju kwestii dotyczących prac Muzeum oraz zachowania tegoż Miejsca Pamięci.

W roku 1976 Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau otrzymało Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W kilka lat później, bo w 1979 cały teren muzeum został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - niemniej z zastrzeżeniem, iż owo muzeum reprezentuje absolutnie wszystkie obozy zagłady oraz obozy koncentracyjne na całym świecie. Szczególnym wydarzeniem było również uhonorowanie Muzeum i Miejsca Pamięci najwyższą dekoracją papieską czyli Różą papieską, czego dokonał papież Benedykt XVI w 2006 roku. Ciekawostką jest, iż papieskie róże zazwyczaj są złote, nieczęsto srebrne, zaś róża, jaką uhonorowany został obóz jako jedyna na świecie posiada czarny kolor.

Nazwa Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau obowiązuje oficjalnie od roku 1999. Końcem XX wieku muzeum odwiedzane było corocznie przez około 600 tysięcy osób, z czego około połowa to odwiedzający, którzy przybywają spoza Polski. W latach 2009-2011 zanotowano corocznie frekwencję około 1,4 miliona osób (w tym ponad pół miliona osób z Polski każdego roku). Ów wzrost frekwencji w pierwszej dekadzie XXI wieku spowodował, iż Muzeum i Miejsce Pamięci na chwilę obecną jest najbardziej odwiedzanym byłym niemieckim nazistowskim obozem w Europie a także najczęściej odwiedzanym muzeum w Polsce.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

» Hotele Nowy Zyzdrój
» Hotele Izby k/Krynicy Zdrój
» Hotele Karłów k. Kudowy Zdrój
» Hotele Oświęcim (~3.9 km)
» Hotele Brzeszcze (~7.5 km)
» Hotele Bieruń (~10.6 km)
» Hotele Tychy (~19.2 km)
» Hotele Piasek (~21.1 km)
» Hotele Kęty (~21.6 km)
» Hotele Kobiór (~21.7 km)
» Hotele Pszczyna (~21.7 km)
» Hotele Goczałkowice-Zdrój (~22 km)
» Hotele Mysłowice (~23.9 km)
» Hotele Jaworzno (~24.4 km)
» Hotele Chrzanów (~24.4 km)
» Hotele Inwałd (~29.4 km)

Podziel się

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Dane kontaktowe
Nazwa
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Adres:
32-603 Oświęcim
Więźniów Oświęcimia 20
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail