Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie


Wikipedia, fot. Krzysztof Kokowicz

Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie zostało utworzone już na jesieni 1944 roku, wówczas na części byłego obozu koncentracyjnego. W związku z tym, omawiane muzeum jest pierwszą na świecie powstałą instytucją tego rodzaju. Zgodnie z Ustawą Sejmową z dnia 2 lipca 1947 roku muzeum uzyskało status centralnej instytucji państwowej. W roku 2004 zostało podporządkowane Państwowemu Muzeum na Majdanku odnowione Muzeum w Bełżcu jako jego filia. Pod opieką omawianego muzeum znajduje się ogromne archiwum, które pozostało po administracji SS.

Dokładnie w 25. rocznicę wyzwolenia Majdanka, w byłym obozie koncentracyjnym postawiono ogromny pomnik ku czci ofiar nazizmu. Autorem pomnika jest inżynier architekt Wiktor Tołkin. Pomnik składa się z dwóch głównych części takich jak pomnik-brama i wielkie mauzoleum, w którym znajdują się ludzkie prochy z terenów obozowych.

W 2010 roku, dokładnie w nocy z 9 na 10 sierpnia na obszarze muzeum doszło do pożaru. Wówczas spłonął jeden barak. Zgodnie z danymi uzyskanymi od dyrekcji muzeum w baraku mieściło się około 7 tysięcy par butów byłych więźniów, które także uległy spaleniu.

Warto wiedzieć, iż niemiecki obóz koncentracyjny, na terenie którego obecnie mieści się omawiane muzeum mieści się w Lublinie i funkcjonował on w latach 1941-1944. Właściwa nazwa obozu to KL Lublin. Taka nazwa pojawia się oficjalnie od 1943 roku, zaś potoczna nazwa "Majdanek" wywodzi się od nazwy dzielnicy Lublina i używana była przez mieszkańców Generalnego Gubernatorstwa. Niemniej, nazwy tej nierzadko używano również w oficjalnych dokumentach i także Niemcy się nią posługiwali.

Na samym początku planowane było wybudowanie niedużego obozu, który mógł pomieścić do 6 tysięcy ludzi, ale już w 1941 roku otrzymano rozkaz budowy obozu, który będzie w stanie pomieścić 50 tysięcy więźniów. Wówczas zaplanowano budowę 236 baraków, z czego 207 miało być barakami więziennymi. Już w 1942 roku plany uległy kolejnej zmianie, wedle której obóz miał mieścić do 150 tysięcy osób, zaś w bardziej odległych planach docelowo obóz miał stać się dużym kompleksem obozowym mogącym pomieścić do 250 tysięcy więźniów. Obóz budowany był przez jeńców żydowskich.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie
Dane kontaktowe
Nazwa
Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie
Adres:
20-325 Lublin
Droga Męczenników Majdanka 67
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail