Muzeum Zamkowe w Malborku


Wikipedia, fot. DerHexer

Muzeum Zamkowe w Malborku jest placówką, która ma charakter historyczno-artystyczny, a także kulturalno-naukowy. Muzeum to zostało utworzone 1 stycznia 1961 roku i znajduje się na zabytkowym zamku krzyżackim w Malborku. W obiekcie udało się zgromadzić do tej pory przeszło 40 tysięcy eksponatów, przede wszystkim są to eksponaty związane z malarstwem, rzemiosłem artystycznym oraz rzeźbą.

Zamek w Malborku ma niezwykle bogatą historię, a jedną z jej najnowszych rozdziałów było powołanie omawianego muzeum. Jednym z celów, dla których planowano powołać muzeum w tym miejscu było przywrócenie zamkowi jego dawnej świetności, jaką zatracił między innymi w czasie drugiej wojny światowej, szczególnie u jej schyłku, gdy został bardzo poważnie zniszczony. Po wojnie zaś, z racji tego, że nikt się nim nie opiekował, był bardzo łatwym celem dla szabrowników. Najpierw opiekę nad zamkiem przejęło Muzeum Wojska Polskiego, a później Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Już końcem lat 50. ubiegłego wieku powołany został Społeczny Komitet Odbudowy Zamku, który to zaplanował utworzenie we wnętrzu zamku placówki muzealnej.

Od chwili utworzenia muzeum w roku 1961 tak naprawdę do dnia dzisiejszego (rok 2013) trwa ciągła odbudowa zamku i jego konserwacja. Niezwykle ważnym zadaniem jest to, aby ocalałe wnętrza zamkowe zachować w swoim pierwotnym stylu i wyglądzie pochodzącym z czasów średniowiecznych. Na samym początku istnienia muzeum, nie posiadało ono licznych zbiorów. Były to głównie dzieła rzeźby i rzemiosła artystycznego oraz inne detale architektoniczne, które udało się wydobyć spod gruzów. Kolejne lata przynosiły konsekwentne poszerzanie kolekcji. Obecnie więc poza bardzo bogatą kolekcją plastyki gotyckiej możemy obejrzeć w muzeum wspaniałe zbiory numizmatów, wyrobów z bursztynu a nawet zbrojownię. Muzeum jest ważnym centrum nauki i kultury, prowadzi badania z zakresu historii, historii sztuki oraz archeologii.

Archeolodzy swoje badania prowadzą głównie wokół terenów delty Wisły, historycy zaś skupiają się nie tylko na dziejach zakonu krzyżackiego, ale także na samych dziejach zamku i całego Malborka. Historycy sztuki natomiast prowadzą badania nad niezwykle bogatymi zamkowymi muzealiami, zajmują się sztuką i kulturą dawnych Prus oraz problematyką konserwatorską.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Zamkowe w Malborku
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Zamkowe w Malborku
Adres:
82-200 Malbork
Starościńska 1
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail