Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

Czołg
Czołg
Wikipedia, fot. Pit1233

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy do roku 2010 nosiło nazwę Pomorskiego Muzeum Wojskowego. W placówce prezentowane są wojskowe dzieje Kujaw oraz Pomorza, rozpoczynając od Powstania wielkopolskiego mającego miejsce w latach 1918-1919. Muzeum Wojsk Lądowych przedstawia nie tylko własne eksponaty, ale również eksponaty znajdujące się w depozycie do innych placówek muzealnych, a ponadto od osób prywatnych. Od momentu przekształcenia z Pomorskiego Muzeum Wojskowego na Muzeum Wojsk Lądowych (które co ciekawe, jest jedynym takim muzeum w kraju) prezentowane są także zbiory broni piechoty oraz wojsk zmechanizowanych i zbiory wyposażenia piechoty.

Omawiane muzeum dziedziczy tradycje muzeum wojskowego, które działało jeszcze przed drugą wojną światową od roku 1928, a swoją siedzibę miało w Szkole Podchorążych dla Podoficerów w Bydgoszczy. Najstarszymi eksponatami w tymże muzeum były między innymi broń palna i sieczna z XVIII i XIX wieku, kamienna cegła z pokoju wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego w Malborku, pęczek włosów Tadeusza Kościuszki i wiele innych. Eksponaty te jednak zostały rozproszone w czasie hitlerowskiej okupacji i po wojnie niestety nie odnaleziono ich.

W roku 1973 utworzono Muzeum Tradycji Pomorskiego Okręgu Wojskowego, w 2003 roku przekształcono je we wspomniane już Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy, które w roku 2007 uzyskało status państwowej instytucji kultury, a w 2010 roku to z kolei muzeum przerodziło się w Muzeum Wojsk Lądowych posiadające swoje filie także we Wrocławiu oraz w Toruniu.

Poza licznymi wystawami stałymi, w muzeum prezentowane są również wystawy czasowe, których tematyka jest związana przede wszystkim z historią regionu i wojska, nawiązuje również do rocznic wielkich wydarzeń. Pośród wystaw czasowych zorganizowanych w latach 2006-2009 znalazły się między innymi takie wystawy jak:

  • 60. rocznica zakończenia II wojny światowej
  • mundur i broń polskiego żołnierza w latach 1939-1945
  • gen. Władysław Anders i jego żołnierze

 

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Adres:
85-641 Bydgoszcz
Czerkaska 2
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail