Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha


Wikipedia, fot. Wizzard

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha powstało 1 września 2007 roku i mieści się ono w Krakowie, niedaleko bulwarów wiślanych. Muzeum to będące narodową instytucją kultury do wspomnianego roku 2007 było placówką o nazwie Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha istniejącą od 1994 roku.

Historia zbiorów znajdujących się obecnie w muzeum rozpoczyna się już dawno temu, bowiem w roku 1920, kiedy to Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało od Feliksa Jasieńskiego okazałe zbiory różnego rodzaju przedmiotów mających związek z Japonią. Kiedy kolekcjoner umarł w roku 1929 jego zbiory przestały być prezentowane, głównie z powodu braku miejsca, gdyż na tę pokaźną kolekcję składało się przeszło 6500 przedmiotów. Jedynie w Sukiennicach odbyła się wystawa, która miała miejsce w 1944 roku. W wystawie tej uczestniczył sam Andrzej Wajda, który wówczas miał zaledwie 19 lat.

Kiedy w roku 1987 Wajda zdobył nagrodę filmową Kioto postanowił, że całą sumę przeznaczy na budowę obiektu, w którym zostaną wystawione wspomniane zbiory. Inicjatywa Wajdy była mocno wspierana również przez władze Krakowa oraz rząd Japonii. Z kolei Związek Zawodowy Kolejarzy Japońskich przekazał na budowę obiektu około milion dolarów. Budynek muzeum jest budynkiem niezwykle nowoczesnym, choć odwołuje się on do tradycji japońskiej. Wewnątrz poza salami wystawowymi mieszczą się również sale konferencyjne, gdzie prowadzone są między innymi kursy języka japońskiego, parzenia herbaty oraz układania kwiatów. Poza wystawami stałymi muzeum organizuje również wystawy czasowe.

W roku 1997 ówczesne Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zdobyło Nagrodę Specjalną Fundacji Japońskiej. W roku 2002 Centrum odwiedził sam cesarz Akihito ze swoją żoną Michiko. Podczas tej wizyty cesarz podarował sprzęt audiowizualny, który obecnie wykorzystuje się w szkole języka japońskiego. Do 1 grudnia 2004 roku Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha było oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Adres:
30-302 Kraków
Marii Konopnickiej 26
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail