Muzeum Stutthof w Sztutowie

Brama Śmierci
Brama Śmierci
Wikipedia, fot. See below

Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało utworzone 12 marca 1962 na mocy uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku. Muzeum to powstało dzięki staraniom byłych więźniów KL Stutthof, niemieckiego obozu koncentracyjnego, który został utworzony na terenach Wolnego Miasta Gdańska, w miejscowości Sztutowo. Obóz ten funkcjonował od 2 września 1939 roku aż do 9 maja 1945 roku, a zatem był on pierwszym i najdłużej funkcjonującym obozem koncentracyjnym na obszarze obecnej Polski.

Muzeum powstało tylko na części obozu liczącej sobie około 20 ha powierzchni, a pośród najważniejszych zabytków możemy znaleźć zachowany Stary Obóz, komendanturę z garażami, komorę gazową, ogrody warzywne i szklarnie. Muzeum Stutthof w Sztutowie obejmuje również rekonstrukcję krematoriów oraz puste pola tak zwanych Obozu Żydowskiego i Nowego Obozu. Znajduje się tam pomnik pamiątkowy, którego autorem jest Wiktor Tołkin. Na terenie muzeum możemy obejrzeć wystawę stałą, organizowane są również wystawy czasowe. Na szczególną uwagę zasługują bardzo bogate i dobrze zachowane archiwa poobozowe.

Muzeum składa się z kilku działów takich jak dział oświatowy, naukowy (mający siedzibę w Sopocie), dokumentalny. Obiekt jest dostępny przez cały rok. Przez ostatnie lata muzeum było odwiedzane corocznie przez około 100-130 tysięcy turystów. W muzeum organizowane są również projekcje filmów dokumentalnych, możliwe jest zwiedzanie z doświadczonym przewodnikiem.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Stutthof w Sztutowie
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Stutthof w Sztutowie
Adres:
82-110 Sztutowo
Muzealna 6
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail