Muzeum Narodowe w Krakowie


Wikipedia, fot. Marcin Zieliński

Muzeum Narodowe w Krakowie zostało utworzone decyzją Rady Ministra Miasta w roku 1979. Muzeum to jest wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Jest to placówka posiadająca niezwykle bogate zbiory dzieł sztuki nie tylko polskiej czy europejskiej, ale również pozaeuropejskiej. W związku z tym kolekcja zebrana w Muzeum Narodowym w Krakowie to jedna z najważniejszych i najbardziej interesujących kolekcji jak w kraju tak i na świecie.

Początkowo miasto Kraków przekazało muzeum dwie odremontowane sale znajdujące się na pierwszym piętrze Sukiennic i tam też wystawiano zbiory, na które pierwotnie składało się zaledwie kilkanaście obrazów. Muzeum jednak bardzo szybko zaczęło się rozwijać i w niesamowicie szybkim tempie gromadzić kolejne eksponaty. Wiele eksponatów pochodziło z darów Polaków zarówno tych mieszkających w kraju oraz poza jego granicami. Muzeum szybko wzbogaciło się o wartościowe zbiory malarstwa, rzeźby, grafik i numizmatów, a także dzieł artystycznego rzemiosła, cennych rękopisów, starodruków i całego mnóstwa zabytkowych przedmiotów mających związek z historią Polski. Z racji tak szybkiego rozwoju muzeum, miasto Kraków oraz prywatni fundatorzy przekazali kolejne budynki na cele muzealne. W związku z tym na chwilę obecną Muzeum Narodowe w Krakowie wystawia eksponaty nie tylko w Gmachu Głównym, ale również w kilku innych oddziałach, które zlokalizowane są w historycznych obiektach w centrum miasta takich jak:

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

 • Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
 • Dom Jana Matejki
 • Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich
 • Dom Józefa Mehoffera
 • Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem
 • Muzeum im. Emeryka Hutten Czapskiego
 • Muzeum Książąt Czartoryskich
 • Biblioteka Czartoryskich
 • Ośrodek Kultury Europejskiej "Europeum"

Niezwykle cenne zbiory pochodzą z bardzo różnych stron świata i datowane są na różne wieki, ale absolutną podstawą są dzieła polskiej sztuki oraz tej z Polską związanej. W muzeum możemy podziwiać między innymi Madonnę z Krużlowej, czarę włocławską czy "Dziewczynkę z chryzantemami" autorstwa Olgi Bozańskiej. Cechą charakterystyczną Muzeum Narodowego jest tworzenie muzeów biograficznych, dzięki którym upamiętniani są wybitni artyści jak Stanisław Wyspiański, Karol Szymanowski czy Jan Matejko. Muzeum Narodowe w Krakowie pełni opiekę oraz zarząd nad wymienionymi wyżej Biblioteką i Muzeum Czartoryskich będących własnością Fundacji Książąt Czartoryskich. W bogatej książęcej kolekcji mieszczą się między innymi Krajobraz z miłosiernym samarytaninem autorstwa Rembrandta oraz słynna Dama z gronostajem, której twórcą jest Leonardo da Vinci.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Narodowe w Krakowie
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Narodowe w Krakowie
Adres:
30-062 Kraków
3 Maja 1
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
 • Bądź na bieżąco
  Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
  E-mail