Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku

Dar Pomorza
Dar Pomorza
Wikipedia, fot. Żeglarz

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku jest narodową instytucją kultury, której podstawowym celem jest ochrona dziedzictwa nautologicznego, czyli związanego z nauką o rozwoju i historii żeglugi, a także dziedzin jej pokrewnych. Muzeum gromadzi i zabezpiecza wszelkie zabytki, które mają zatem związek z żeglugą, okrętownictwem, rybołówstwem, szkutnictwem. Ponadto upowszechnia wiedzę o tych dziedzinach i o całej morskiej gospodarce i historii Polski. Muzeum wykonuje prace badawcze, prowadzi konserwację zabytków, organizuje liczne wystawy i uczestniczy w stowarzyszeniach muzealniczych. Dodatkowo muzeum skupia wokół siebie firmy, urzędy i ludzi mających związek z gospodarką morską.

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku powstało 1 stycznia 1962, ale jego historia zaczyna się nieco wcześniej, bo już w roku 1958, kiedy to powstało Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. Pierwszą inicjatywą muzeum oraz dra hab. Przemysława Smolarka (późniejszego dyrektora muzeum) była wystawa zatytułowana "Od wiosła do napędu atomowego", która została otwarta w Dworze Artusa w Gdańsku. W roku 1960 przy dawnym Muzeum Pomorskim, które obecnie jest Muzeum Narodowym powołano autonomiczny oddział o nazwie "Dział Morski", który we wspomnianym 1962 roku przekształcono w osobne muzeum. W roku 1972 Minister Kultury i Sztuki nadał omawianej instytucji status instytucji narodowej o nazwie Centralne Muzeum Morskie. Muzeum to podlega Ministerstwu Kultury, jest przez nie również nadzorowane i finansowane.

W założeniu muzeum miało być kompleksem portowo-muzealnym znajdującym się w centrum starego portu gdańskiego. Miały je tworzyć takie obiekty jak Żuraw (w którym znajdowała się początkowo siedziba muzeum, z racji tego, że jedynie on został odbudowany po wojnie), spichlerze na Ołowiance, nabrzeża oraz jednostki pływające.

Pierwszy oddział muzeum czyli Muzeum Latarnictwa w latarni morskiej na Rozewiu utworzono w roku 1963, a później takie oddziały jak Muzeum Rybołówstwa na Helu w roku 1972, Muzeum Wisły w Tczewie w 1984 roku oraz słynny żaglowiec Dar Pomorza w Gdyni.

Od 1988 roku udostępniono do zwiedzania sale ekspozycyjne w spichrzach na Ołowiance, a po odbudowaniu kolejnych takich jak Mała i Duża Dąbrowa od 2000 roku mieści się siedziba muzeum.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku
Dane kontaktowe
Nazwa
Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku
Adres:
80-75 Gdańsk
Ołowianka 9
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail