Pieniński Park Narodowy

Trzy Korony
Trzy Korony
Wikipedia, fot. Jerzy Opioła

Pieniński Park Narodowy znajduje się w województwie małopolskim i został on utworzony w roku 1932, a zatem jest on pierwszym powstałym w Polsce parkiem narodowym. Swym zasięgiem obejmuje on tereny Pienin Właściwych takie jak Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki i Przełom Dunajca. Jeśli chodzi o Pieniny Spiskie, w teren parku włączono jedynie Zielone Skałki. Wszystkie te tereny są niezwykle cenne zarówno pod względem krajobrazowym jak i przyrodniczym. Co ciekawe, to właśnie Pieniński Park Narodowy jest najczęściej i najchętniej odwiedzanym ze wszystkich parków narodowych w kraju, choć udostępnionych szlaków jest w porównaniu ze szlakami w innych parkach stosunkowo niewiele, bo zaledwie 35 kilometrów. Niebywałą atrakcją turystyczną jest także spływ malowniczym przełomem Dunajca na specjalnych flisackich tratwach. Trasę tę można pokonać nie tylko na wodzie, ale również pieszo tak zwaną Drogą Pienińską.

Innymi ogromnymi atrakcjami turystycznymi są tak zwane galerie widokowe udostępnione dla turystów na Sokolicy i słynnych Trzech Koronach. Ponadto na terenie parku mieści się Zamek w Czorsztynie. Park w 53 procentach jest własnością Skarbu Państwa, a w pozostałej części nadal wiele terenów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza. znajduje się w rękach prywatnych.

Pierwszy w Polsce park narodowy utworzony dokładnie 1 czerwca 1932 roku nosił nazwę Park Narodowy w Pieninach. Utworzenie obecnego Pienińskiego Parku Narodowego nastąpiło dzięki rozporządzeniu Rady Ministrów w roku 1955. W tym czasie obszar parku uległ znacznemu powiększeniu do 2231 ha, a obecnie (rok 2013) Pieniński Park Narodowy liczy sobie 2346 ha powierzchni i nadal jest powiększany poprzez wykupowanie kolejnych terenów od prywatnych właścicieli.

Działalność parku jest bardzo szeroka. Już w 1936 roku został opracowany bardzo drobiazgowy plan gospodarczo-leśny, w ramach którego między innymi policzone i pomierzone zostały wszystkie drzewa i większe krzewy na terenie parku. Cały czas prowadzona jest również przebudowa zniszczonych drzewostanów przez nasadzenia, a cenne okazy drzew podlegają ochronie. Aby zachować różnorodność kulturową i przyrodniczą na Hali Majerz prowadzony jest tak zwany wypas kulturowy owiec.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Pieniński Park Narodowy
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail