Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy znajduje się w województwie lubelskim, w Polsce środkowo-wschodniej, na Roztoczu. Siedziba muzeum przyrodniczego oraz dyrekcji parku zlokalizowana jest w Zwierzyńcu. Powierzchnia parku wynosi 8483 hektarów, a lasy zajmują powierzchnię aż 8102 hektarów czyli około 95,5 procent. Ochronie ścisłej podlega 806 hektarów.

Symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego jest konik polski, którego hodowla jest prowadzona na terenie parku. Inicjatorem założenia hodowli w roku 1982 był prof. dr hab. Mirosław Kownacki. Konie mają do dyspozycji powierzchnię 180 hektarów, która jest specjalnie wydzielonym dla nich terenem. Żyją one bez ingerencji ludzi, choć w okresie zimowym są one dokarmiane.

Ochrona przyrody na Roztoczu swoje początki miała już w XVI wieku. W tym czasie utworzono zwierzyniec na obszarze, który należał do ordynacji założonej przez kanclerza Jana Zamoyskiego. Obszar zwierzyńca został otoczony parkanem długim na około 30 kilometrów. W zwierzyńcu Zamoyskich żyły rysie, dziki, jelenie, żbiki, wilki i tarpany. Zwierzyniec został zlikwidowany końcem XVIII wieku bądź też na początku XIX wieku, a zwierzęta znajdujące się w nim oddano okolicznym mieszkańcom bądź też wypuszczono na wolność.

Roztocze z racji swoich ogromnych walorów przyrodniczych stało się centrum zainteresowania różnych badaczy i to właśnie dzięki nim i ich badaniom na terenie Roztocza zaczęły powstawać pierwsze rezerwaty florystyczne i leśne. Pierwszy rezerwat przyrody o nazwie Bukowa Góra utworzono w roku 1936. Do roku 1974 ochronie podlegało 1064 ha, a w 1974 gdy powołany został Roztoczański Park Narodowy pod ochroną znalazło się 4801 hektarów.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Roztoczański Park Narodowy
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail