Białowieski Park Narodowy


Wikipedia, fot. Ralf Lotys

Białowieski Park Narodowy znajduje się w w północno-wschodniej części kraju, w województwie podlaskim. Został on utworzony z Nadleśnictwa Rezerwat jako Park Narodowy w Białowieży w roku 1932, a restaurowany w roku 1947. Park ten jest drugim utworzonym w Polsce parkiem narodowym zaraz po Pienińskim Parku Narodowym. Jest to też jeden z pierwszych parków narodowych w Europie.

Omawiany park jest znany przede wszystkim z tego, że występuje w nim zdecydowanie najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej będący pod ochroną, a także ostatni w Europie fragment lasu pierwotnego i największa na świecie wolnościowa populacja żubra. I to właśnie żubr jest symbolem parku, z racji tego, że właśnie tutaj ocalono ten gatunek od zagłady. W XVIII wieku żubry niemal całkowicie wyginęły, a nieliczne populacje przeżyły tylko na Kaukazie i właśnie w Puszczy Białowieskiej. W roku 1919 wyginęła populacja na Kaukazie i zabito ostatniego osobnika żyjącego w Puszczy. Później żubry zaczęto sprowadzać z ogrodów zoologicznych.

Jeśli chodzi o hydrologię parku, położony on jest przy wododziale Niemna i Wisły, ale w samym parku nie ma większych rzek i jezior.

Flora parku jest bardzo bogata i liczy sobie przeszło 1000 różnych gatunków roślin:

  • 728 gatunków roślin naczyniowych
  • 277 gatunków porostów

Równie bogata jest fauna na którą składa się około 12000 gatunków zwierząt. Przeważają wśród nich bezkręgowce, a szczególnie owady w liczbie 8000 gatunków. Stwierdzono występowanie około 120 gatunków ptaków, 11 gatunków płazów oraz 7 gatunków gadów.

Białowieski Park Narodowy jest każdego roku odwiedzany przez około 140 000 tysięcy turystów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Zdecydowanie najchętniej i najczęściej odwiedzany jest Rezerwat Pokazowy Żubrów, Obszar Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego oraz muzeum Białowieskiego Parku Narodowego. Muzeum oraz obszary ochrony ścisłej można zwiedzać tylko i wyłącznie z uprawnionym przewodnikiem. Na terenie parku zlokalizowane są liczne ścieżki rowerowe i piesze. W dolinie Narewki została wybudowana wieża do obserwacji zwierząt.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Białowieski Park Narodowy
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail