Park Narodowy "Bory Tucholskie"


Wikipedia, fot. Przykuta

Park Narodowy "Bory Tucholskie" zlokalizowany jest w województwie pomorskim, w powiecie Chojnickim. Siedzibą parku jest miejscowość Charzykowy. Park ten został utworzony w 1996 roku.

Jeśli chodzi o florę parku, występują tutaj głównie siedliska borowe, w tym tak zwane bory suche, a obok nich siedliska bagienne. Park Narodowy "Bory Tucholskie" to wyjątkowe miejsce, gdzie rośnie ogromna ilość bardzo rzadkich gatunków. Spotkać można tu reliktowe rośliny z okresu lodowcowego oraz z okresów polodowcowych takie jak skalnica torfowiskowa, fiołek torfowy, turzyca strunowa, żurawina drobnolistkowa, wyblin jednolistny, grążel drobny.

Obszar Parku Narodowego "Bory Tucholskie" ukształtował w podczas tak zwanego stadiału bałtyckiego zlodowacenia północnopolskiego, obejrzeć tam możemy w szczególności rynny polodowcowe o przebiegu południkowym, wytopiska oraz równiny sandrowe. Na obszarze parku mieści się największe w Borach Tucholskich skupisko wydm śródlądowych. Jeśli chodzi o wspomniane rynny, doskonałym przykładem jest rynna Jeziora Charzykowskiego, które jest naturalnym fragmentem zachodniej granicy Parku Narodowego. Z kolei wytopiska, które zostały wytworzone w momencie topnienia martwego lodu widoczne są obecnie w kształcie kotłów, nieregularnych obniżeń terenu oraz lejów.

Na terenie parku występuje 21 jezior. Najgłębszym i największym z nich jest Jezioro Ostrowite. Osiem jezior jest ze sobą połączonych i tworzą wspólnie ciąg o nazwie Struga Siedmiu Jezior. Cztery z jezior takie jak Wielkie Gacno, Małe Gacno, Głuche i Nierybno są jeziorami lobeliowymi (o małej twardości wody i zazwyczaj kwaśnym odczynie).

Skała macierzysta złożona jest z piasku sandrowego oraz lodowcowego, czasem z gliny zwałowej. Jeśli chodzi o gleby, przeważają gleby bielicowe.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Park Narodowy "Bory Tucholskie"
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail