Wigierski Park Narodowy

Jezioro Wigry
Jezioro Wigry
Wikipedia, fot. Lilly M

Wigierski Park Narodowy utworzony został 1 stycznia 1989 roku. Był on wówczas piętnastym parkiem narodowym w kraju (obecnie parki narodowe są 23), a do chwili obecnej jest jednym z największych. Park ten powstał na terenie zajmującym 14956 hektarów, a obecnie ma on powierzchnię 14988 hektarów z czego:

  • grunty leśne zajmują powierzchnię 9458 hektarów
  • wody i inne tereny zajmują powierzchnię 2622 hektarów
  • grunty użytkowane rolniczo zajmują powierzchnię 2302 hektarów

Ochrona ścisła obejmuje 623 hektary (w tym lasy o powierzchni 283 hektarów). Jeśli chodzi o obszary rolnicze na terenie parku, są one objęte ochroną krajobrazową.

Wigierski Park Narodowy znajduje się na skraju północnym Puszczy Augustowskiej. W tym miejscu warto nadmienić iż Puszcza Augustowska jest największym zwartym kompleksem leśnym zlokalizowanym na Nizinie Środkowoeuropejskiej pokrywającym tereny o powierzchni około 300 000 hektarów (razem z lasami na obszarze Białorusi i Litwy). Pod względem geograficznym Wigierski Park Narodowy położony jest w granicach Pojezierza Litewskiego, obejmuje on fragmenty takich mezoregionów jak Równina Augustowska, Pojezierze Zachodniosuwalskie oraz Pojezierze Wschodniosuwalskie. Niemal cały teren Wigierskiego Parku Narodowego położony jest w części środkowej dorzecza rzeki o nazwie Czarna Hańcza.

Po raz pierwszy próbę objęcia ochroną terenów obecnego parku, w tym głównie rejonu jeziora Wigry podjęto początkiem lat 20. zeszłego wieku. W 1921 roku został opracowany projekt rezerwatu, który miałby obejmować Wigry wraz z otaczającymi jezioro lasami. Autorem projektu był Kazimierz Kulwieć. Projekt został zaprezentowany Państwowej Komisji Ochrony Przyrody, jednak nie przyniosło to żadnych rezultatów. Podobnie w roku 1924 w roczniku "Ochrona Przyrody" został opublikowany następny projekt o nazwie Plan utworzenia rezerwatu na Jeziorze Wigierskim, którego autorami byli Alfred Lityński oraz Bolesław Hryniewiecki. Ten projekt niestety także nie został w żaden sposób zrealizowany, choć z powodu przedstawionych w nim licznych walorów naukowych dotyczących jeziora utworzono nad Wigrami Stację Hydrobiologiczną.

12 stycznia 1976 roku Wojewódzka Rada Narodowa w Suwałkach powołała Wigierski Park Krajobrazowy, który miał powierzchnię 10940 hektarów. Strefa ochronna wkoło Wigierskiego Parku Narodowego miała powierzchnię 2770 hektarów.

Jeśli chodzi o hydrologię parku, znajdują się tam aż 42 jeziora, o różnej wielkości i głębokości, a także o rozmaitych kształtach. Powierzchnia wszystkich wód w parku wynosi przeszło 28 kilometrów kwadratowych. Oczywiście najbardziej znanym, najbardziej atrakcyjnym, a przy tym najgłębszym i największym jeziorem są Wigry, od których też pochodzi nazwa parku narodowego. Jezioro to ma powierzchnię 2187 hektarów, jego maksymalna głębokość sięga 73 metrów. Wigry znajdują się w centralnej części parku. Rzeką główną w Wigierskim Parku Narodowym jest rzeka Czarna Hańcza, która przepływa przez Wigry. Jest to rzeka znana i ceniona wśród amatorów kajakarstwa, bowiem jest fantastycznym szlakiem kajakowym.

Wigierski Park Narodowy jest otwarty na przybywających do niego turystów, którzy pragną poznać jego piękno. Sezon turystyczny trwa zwyczajowo od 1 maja do 31 października, aczkolwiek w niektórych rejonach parku dopiero od 15 czerwca. Na terenie parku dostępne są bardzo różne formy turystyki. Jeśli chodzi o turystykę lądową czyli rowerową i pieszą wyznaczonych zostało około 200 kilometrów specjalnych szlaków. Wyznaczone są także rzeki i jeziora, na których można uprawiać turystykę wodną.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Muzeum Okręgowe w Suwałkach
Muzeum Okręgowe w Suwałkach
Suwałki (~16.2 km)
Villa Eden***
Villa Eden***
Suwałki (~17.8 km)
Niezwykła wystawa fotograficzna
Niezwykła wystawa fotograficzna
Suwałki (~18.1 km)
„Sen” w SOK-u
„Sen” w SOK-u
Suwałki (~18.1 km)
Pokaz filmu „Nad morzem”
Pokaz filmu „Nad morzem”
Suwałki (~18.4 km)
T- Mobile Nowe Horyzonty w Suwałkach
T- Mobile Nowe Horyzonty w Suwałkach
Suwałki (~18.6 km)
„Zimne Dranie w starym kinie”
„Zimne Dranie w starym kinie”
Suwałki (~18.6 km)
Hotel Velvet***
Hotel Velvet***
Suwałki (~18.6 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Wigierski Park Narodowy
Dane kontaktowe
Nazwa
Wigierski Park Narodowy
Adres:
16-402 Suwałki
Krzywe 82
Telefon(y):
87 563 25 40
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail