Zabytkowe budynki pofabryczne

Ustroń to miejscowość, w której znajdują się liczne tak zwane budynki pofabryczne. Owe budynki mają ścisły związek z wieloletnią historią kuźnictwa oraz hutnictwa na tym terenie. Niektóre z budynków pełniły rolę hali fabrycznych, inne zaś były obiektami administracyjnymi.

Budynkiem administracyjnym był obiekt znajdujący się na ulicy Hutniczej. Początkowo mieściła się tu dyrekcja huty. Jest to obiekt murowany, początkowo stworzony w stylu eklektycznym, ale z racji bardzo częstych remontów wynikających ze zmiany jego funkcji zatracił on swoje pierwotne cechy. Pochodzi on z początku XIX wieku.

Kiedy zlikwidowano hutę, obiekt ten został zaadaptowany na mieszkania dla osób pracujących w innych zakładach. Z kolei w latach 70. ubiegłego stulecia wygospodarowano tam pięć pomieszczeń dla Zespołu Szkół Technicznych, który mieści się niedaleko budynku.

W latach 1981-1986, a następnie w latach 1992-1993 prowadzono prace remontowe, których celem było zrekonstruowanie pierwotnych detali architektonicznych. W 1986 roku w budynku otwarto Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa, zaś w roku 1997 uruchomiono skansen przemysłowy razem z kuźnią, które mieszczą się na terenie przyległym do wyżej wspomnianego muzeum. Owo muzeum jest instytucją gromadzącą eksponaty nie tylko o charakterze technicznym, ale także o charakterze etnograficznym. Ponadto muzeum organizuje wiele interesujących imprez kulturalnych. Należą do nich między innymi koncerty, wieczory autorskie, wernisaże i inne imprezy okolicznościowe.

Inny interesujący budynek pofabryczny mieści się w Ustroniu Polanie, niedaleko stacji PKP. W tym zabytkowym obiekcie w latach 1837-1870 znajdowała się kuźnia o nazwie "Teresa". Budynek powstał końcem XVIII wieku, a jego pierwotnym przeznaczeniem była papiernia. Owa papiernia działała zanim uruchomiono kuźnię. Kiedy ostatnia kuźnia została zlikwidowana, początkiem XX wieku uruchomiona została w budynku siłownia elektryczna dla potrzeb pozostałych zakładów w miejscowości. W latach 1993-1994 Spółdzielnia Usług Rolniczych w Ustroniu przeprowadziła generalny remont budynku, którego jest z resztą właścicielem od roku 1990. Zlokalizowano tam wylęgarnię drobiu.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

» Hotele Nowy Zyzdrój
» Hotele Karłów k. Kudowy Zdrój
» Hotele Izby k/Krynicy Zdrój
» Hotele Ustroń (~1 km)
» Hotele Wisła (~10.3 km)
» Hotele Skoczów (~12.8 km)
» Hotele Jaworze (~16.1 km)
» Hotele Cieszyn (~17.1 km)
» Hotele Szczyrk (~18.5 km)
» Hotele Istebna (~22.6 km)
» Hotele Lipowa (~26 km)
» Hotele Tresna k. Żywca (~33.2 km)
» Hotele Przyłęków (~37.5 km)
» Hotele Piasek (~39.2 km)
» Hotele Kobiór (~44.4 km)
» Hotele Inwałd (~49.4 km)

Podziel się

Zabytkowe budynki pofabryczne
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail