Wieża Bismarcka

Wieże Bismarcka powstawały w latach 1869-1934, ich celem było sławienie Żelaznego Kanclerza oraz potęgi zjednoczonych Niemiec. Na terenie obecnej Polski było ich kilkadziesiąt, a do dnia dzisiejszego przetrwało zaledwie kilkanaście. Wobec tego faktu tym bardziej warto zobaczyć wieżę Bismarcka, która znajduje się w Ostródzie. Budowę owej wieży zainicjował w roku 1899 Zarząd Związku Poległych Bojowników. Od razu ustalono, że wieża ta powinna powstać w Parku Miejskim, jak najbliżej brzegu malowniczego Jeziora Drwęckiego i tak też się stało. Stworzeniem projektu wieży zajął się ostródzki architekt o nazwisku Gruhl, od razu też uczyniony on został kierownikiem budowy. Z kolei wykonanie budowlanych prac powierzono Pondellowi i wybudował on wieżę z granitu wysoką na 21 metrów.


Budowa wieży trwała dokładnie rok, bowiem kamień węgielny pod budowę został położony 1 kwietnia 1901 roku, natomiast uroczyste otwarcie wieży miało miejsce 1 kwietnia 1902 roku. Koszt budowy wieży w porównaniu z innymi wieżami Biskarcka był dość wysoki, bo budowa pochłonęła 18000 marek. Okrągła wieża wraz z misą ogniową wzniesiona została na na kwadratowej podwalinie.


Do wewnętrznych drewnianych schodów, które aż przez trzy piętra wiodły do platformy widokowej można było się dostać przez przylegający do wieży ceglany hall wejściowy, który posiadał szerokie półkoliste otwory. Na pierwszym piętrze zlokalizowane było wyjście na okolony dach hallu wejściowego czyli tak zwana przybudówka, z kolei na drugim piętrze znajdowały się wyjścia na balkony od strony południowej oraz zachodniej. Następnie do betonowej misy ogniowej można było przedostać się specjalną żelazną drabiną. Na południowej ścianie podwaliny wieży przymocowany został kamień z piaskowca. Tam też mieściła się płaskorzeźba Bismarcka z brązu o wysokości jednego metra.


Początkowo do oświetlania wieży za pomocą ognia używane były szczapy drewna, płynna smoła oraz nafta, a  później  zaczęto wykorzystywać drewniane wióra i chrust. Ogień na wieży rozpalany był zawsze 1 kwietnia czyli w  dzień urodzin Żelaznego Kanclerza i palono go co roku do 1905 roku.


Z dokumentów wynika, że około 1923 roku po raz pierwszy dokonano przebudowy wieży. W tym czasie usunięta została przybudówka, wymienione zostały również schody. Ponadto zlikwidowano balkony, krenelaże i misę ogniową. Obecnie wieża także jest wyremontowana i koniecznie warto ją zobaczyć z bliska, bowiem robi ona duże wrażenie.
 

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Park Collinsa
Park Collinsa
Ostróda (~0.1 km)
 Plaża miejska nad Jeziorem Drwęckim
Plaża miejska nad Jeziorem Drwęckim
Ostróda (~0.2 km)
Pomnik plebiscytowy
Pomnik plebiscytowy
Ostróda (~0.3 km)
Tor kajakowy
Tor kajakowy
Ostróda (~0.4 km)
Wyciąg do nart wodnych
Wyciąg do nart wodnych
Ostróda (~0.7 km)
Bulwar nad Jeziorem Drwęckim
Bulwar nad Jeziorem Drwęckim
Ostróda (~0.7 km)
Amfiteatr
Amfiteatr
Ostróda (~0.8 km)
Fontanna nad Jeziorem Drwęckim
Fontanna nad Jeziorem Drwęckim
Ostróda (~0.9 km)
Zabytkowy wóz strażacki
Zabytkowy wóz strażacki
Ostróda (~0.9 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Wieża Bismarcka
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail