Zamek Karnity w Miłomłynie


Wikipedia, fot. Szaman

Zamek Karnity jest piękną budowlą neogotycką, która otoczona jest jeziorami i parkiem. Zamek ten, w którym obecnie mieści się całoroczny hotel należy do zdecydowanie najpiękniejszych budowli historycznych mieszczących się na Warmii i Mazurach, można rzecz że jest on prawdziwą perełką Mazur Zachodnich.

Zamek-hotel zlokalizowany jest na terenie parku, który ma powierzchnię 17 ha. Położony jest blisko brzegu jeziora Kocioł, które uznawane jest za jedno z najczystszych jezior nie tylko na Mazurach, ale i w skali całego kraju. Jest to miejsce niezwykle urokliwe i malownicze. Naturalnie nie trzeba być gościem hotelu, by z bliższej odległości przyjrzeć się tej budowli, a naprawdę warto.

Karnity będące wsią pierwszy raz w dokumentach wzmiankowane są w roku 1349, w przywileju dla wsi Bożęcin. Na początku Karnity były folwarkiem krzyżackim. W 1470 roku po wojnie trzydziestoletniej zostały one nadane niejakiemu Hansowi von Schönaich, który był dowódcą w wojsku krzyżackim. Ród Shönaich, który pochodził ze Śląska sprawował władzę nad dobrami ziemskimi w okolicach Karnit przez około 300 lat. W roku 1815 dobra te zostały odsprzedane rodowi von Albedyll. Ten zaś ród był w posiadaniu majątku ziemskiego aż do lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Następnie dobra przeszły w posiadanie rodziny von Günter.

Obecny neogotyci zamek Karnity został wybudowany w roku 1856. Wiadomo z dokumentów, że znajduje się on w miejscu wcześniejszego dworu doszczętnie spalonego w roki 1635 w czasie wojen polsko-szwedzkich. Założenie pałacowo-parkowe posiada wyjątkowo urokliwą kompozycję i jest utrzymane w duchu romantyzmu. Architektura zamku na wzór zamku romantycznego była dawniej dodatkowo podkreślana obwarowaniami z bastionami na obszarze parku. Sam zamek jest wybudowany z czerwonej cegły, na kamiennej podmurówce, a od zewnątrz w całości wyłożony jest cegłą klinkierową. Bryła zamku jest zróżnicowana, jednokondygnacyjna, dwukondygnacyjna i trójkondygnacyjna, z wieżą narożną od strony podjazdu i czteroboczną wieżą od strony jeziora. Główne wejście do zamku jest ozdobione arkadowym podcieniem z bardzo bogato zdobioną balustradą. Balustrady są wykonane ze sztucznego kamienia. Do dnia dzisiejszego zachowana została oryginalna stolarka, kominki we wnętrzach, zaś w pomieszczeniach reprezentacyjnych można obejrzeć stropy belkowe. Od północnej strony zamku znajdował się dawniej kompleks zabudowań gospodarczych, w tym mieszkania dla służby, stajnie, wozownia i ogromna ujeżdżalnia. W ujeżdżalni zachowana została otwarta, podwieszona drewniana więźba.

Zaraz po drugiej wojnie światowej w zamku znajdował się ośrodek wypoczynkowy, zaś na terenie dawnych sadów, które mieściły się w południowej części parku wybudowane zostały domki letniskowe. Od roku 1995 kompleks pałacowo-parkowy wraz z parkiem jest wykupiony i przeznaczony na całoroczny hotel. Na wzgórzu w południowej części parku mieści się cmentarz, na którym pochowani są dawni właściciele zamku.
 

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Cmentarz katolicki
Cmentarz katolicki
Ostróda (~8.9 km)
Rezerwat przyrody Jezioro Czarne
Rezerwat przyrody Jezioro Czarne
Ostróda (~16.2 km)
Tor kajakowy
Tor kajakowy
Ostróda (~18.8 km)
 Plaża miejska nad Jeziorem Drwęckim
Plaża miejska nad Jeziorem Drwęckim
Ostróda (~18.8 km)
Park Collinsa
Park Collinsa
Ostróda (~18.9 km)
Pomnik plebiscytowy
Pomnik plebiscytowy
Ostróda (~19 km)
Wieża Bismarcka
Wieża Bismarcka
Ostróda (~19 km)
Jezioro Smordy
Jezioro Smordy
(~19 km)
Jezioro Puzy
Jezioro Puzy
(~19.3 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Zamek Karnity w Miłomłynie
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail