Przedni Staw Polski


Wikipedia, fot. Krzysztof Dudzik

Przedni Staw Polski zwany też w skrócie Przednim Stawem jest tatrzańskim jeziorem polodowcowym, które znajduje się we wschodniej części Doliny Pięciu Stawów Polskich. Jest to najbardziej wysunięte na wschód jezioro w tej dolinie, znajduje się na wysokości 1668 m n.p.m. Powierzchnia jeziora wynosi 7,7 ha, a jego głębokość dochodzi do 34,6 metra. Przedni Staw Polski op strony północnej i wschodniej jest otoczony kopulastymi wzgórzami takimi jak Wyżnia Kopa o wysokości 1722 m n.p.m. oraz Niżnia Kopa o wysokości 1711 m n.p.m.

W latach 1948-1953 nad brzegiem Przedniego Stawu Polskiego, poniżej Niżniej Kopy zostało zbudowane schronisko, które jest najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach Polskich. Nadmiar wody z Przedniego Stawu Polskiego płynie przez Mały Staw Polski, a następnie zasila Wielki Staw Polski. Z tego ostatniego zaś wypływa Potok Roztoka. Przedni Staw Polski jest sztucznie zarybiony pstrągami, a wody jeziora mają kolor zielonożółty. Przedni Staw Polski cechuje spora przejrzystość wody sięgająca 13 metrów.

Obok Przedniego Stawu Polskiego prowadzą znakowane na czarno i zielono szlaki turystyczne od szosy Palenica Białczańska do Morskiego Oka, a także znakowany na niebiesko szlak prowadzący z Morskiego Oka przez Rówień nad Kępą, Świstówkę Roztocką i Świstową Czubę na przełęcz Zawrat.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Przedni Staw Polski
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail